W Niedzielę Dobrego Pasterza (26 kwietnia) w Kościele katolickim w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku towarzyszy mu hasło "Powołania a świętość: poruszeni Pięknem".

- Chcemy w tych dniach dziękować Bogu za tych, którzy przeżywają swoje powołanie w służbie dla Królestwa Bożego, ale także modlić za młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie, aby mogli usłyszeć głos Bożego wezwania i z odwagą na nie odpowiedzieć - mówi bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. powołań z okazji Światowego Dnia Modlitw o Powołania i rozpoczynającego się nim tygodnia poświęconego powołaniom.

- Niech te dni będą czasem modlitwy, aby to co jest dziełem Boga w ludzkim sercu, było przez tego człowieka przyjęte - zachęca Delegat KEP ds. Powołań, życząc, by ci, którzy odczytują swoje powołanie, realizowali je z nadzieją i ufnością. Dodaje, że Tydzień Modlitw o Powołania uświadamia, że to co jest dziełem Boga, jest realizowane przez ludzi. Dlatego wciąż potrzeba tych, którzy będą kolejnymi pokoleniami "przeżywającymi te dzieła wśród nas, dla nas i razem z nami".

 

Źródło: episkopat.pl

  

    Papież Franciszek rok 2015 w Kościele Powszechnym zadedykował życiu konsekrowanemu. Rozpoczął się on 21 listopada 2014 r., a zakończy się 2 lutego 2016 r. Ogłaszając Rok Życia Konsekrowanego papież Franciszek powiedział: "... życie konsekrowane jest złożone, jest pełne łaski ale i grzeszności. W tym roku pragniemy uznać i wyznać nasze słabości, pragniemy też z mocą pokazać światu ile wśród nas jest świętości i żywotności. Jak wiele jest świętości ukrytej w naszych domach, klasztorach, ale przez to nie mniej owocnej, która sprawia, że konsekrowani są "żywymi ikonami Boga".

    W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, w Polsce jest ich ok. 35 tys., a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną. ​Żyją obok nas i między nami. Od lat ogarniają swoją opieką dzieci i młodzież, chorych i starszych, prowadzą szkoły, przedszkola, domy opieki. Podejmują wiele dzieł charytatywnych i ewangelizacyjnych. Trwają na nieustannej modlitwie wypraszając łaski dla każdego z nas.

    Rok Życia Konsekrowanego jest wielką okazją dla każdego z nas, by przyjrzeć się powołaniu osób zakonnych i wspierać ich modlitwą. Dlatego zachęcamy do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji Osób Konsekrowanych. Niech nasza modlitwa wspiera ich w podejmowanych działaniach i wyprasza łaskę świętości, którą będą promieniować na świat i na każdego z nas.

 

    "Dziękuję za Waszą cichą i ofiarną pracę na różnych polach posługi miłości. Dziękuję za świadectwo Waszej modlitwy i życia według rad ewangelicznych. Kościół potrzebuje nieustannie tego świadectwa, by odnawiać siebie i świat. Potrzebuje Waszych ofiarnych serc i dłoni, przez które Chrystus dotyka człowieka" - Bp Andrzej Suski do osób konsekrowanych.

 

     W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o modlitwę w intencji osób konsekrowanych toruńska wspólnota biblijna "Słowo Życia" rozpoczęła akcję Duchowej Adopcji Osób Konsekrowanych (DAOK). Adopcja polega na objęciu modlitwą na czas trwania Roku Życia Konsekrowanego jednej osoby konsekrowanej.

 

Źródło: DAOK - Duchowa Adopcja Osób Konsekrowanych

 

                                                   

     Portal internetowy www.zyciezakonne.pl jest współpatronem ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Życie konsekrowane widziane oczyma dzieci i młodzieży" zorganizowane przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek (Prowincja Matki Bożej Królowej Polski – Warszawa) w związku z rozpoczętym Rokiem Życia Konsekrowanego. Inauguracja tego konkursu nastąpiła w dniu 11 stycznia 2015 roku.

        Odpowiedzialną za przebieg tego konkursu jest S. Natanaela Błażejczyk.

 

Źródło: "Życie zakonne"

     Kard. Kazimierz Nycz wydał dekret o odpustach w Roku Życia Konsekrowanego. Może je uzyskać każdy, kto spełni określone w dekrecie warunki.

Warszawa, 15 grudnia 2014 r.

     Mając na względzie duchowe dobro wszystkich i poszczególnych członków Instytutów Życia Konsekrowanego oraz wiernych Archidiecezji Warszawskiej, kierując się normami zawartymi w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej, z dnia 23 listopada 2014 r., ustanawiam wymienione poniżej miejsca święte, w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego) podczas całego Roku Życia Konsekrowanego, trwającym od 30 listopada br. do 2 lutego 2016 roku.

 

Czytaj więcej: Odpusty Roku Życia Konsekrowanego

Najdrożsi kobiety i mężczyźni konsekrowani!

 

    Piszę do was jako Następca Piotra, któremu Pan Jezus powierzył zadanie umocnienia swoich braci w wierze (Łk 22,32), i piszę do was, jako wasz brat, konsekrowany Bogu, podobnie jak i wy. Razem dziękujemy Ojcu, który nas powołał do pójścia za Jezusem w pełnym posłuszeństwie Jego Ewangelii i w służbie Kościołowi oraz wlał w nasze serca Ducha Świętego, dającego nam radość i sprawiającego, że świadczymy całemu światu o Jego miłości i Jego miłosierdziu.

     Odpowiadając na odczucia wielu z was oraz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, z okazji 50. rocznicy Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, która w rozdziale VI mówi o zakonnikach, a także dekretu Perfectae caritatis o odnowie życia zakonnego, postanowiłem ogłosić Rok Życia Konsekrowanego. Rozpocznie się on 30 listopada bieżącego roku, w pierwszą niedzielę Adwentu, a skończy się w święto Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni, 2 lutego 2016 r.

 

Czytaj więcej: Papieski List...

 

Drugi zapowiedziany List Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego - "Rozpoznawajcie"

Drodzy bracia i siostry

     l. Z radością zbliżamy się ku przeżywaniu Roku Życia Konsekrowanego, aby już u progu był to dla nas czas nawrócenia i łaski. Papież Franciszek słowem i życiem ukazuje nam radość płynącą z przepowiadania i płodność życia przeżywanego według Ewangelii, zachęcając nas jednocześnie, byśmy szli naprzód i byli "Kościołem wychodzącym", wedle logiki wolności.

   

Papież apeluje o pozostawienie za sobą "Kościoła światowego, udrapowanego duchowością i przykrywkami duszpasterskimi", by oddychać "czystym powietrzem Ducha Świętego, który nas uwalnia z trwania w koncentracji na samych sobie, ukrytych za religijną fasadą pozbawioną Boga. Nie dajmy się okraść z Ewangelii!".

     

     Życie konsekrowane jest znakiem dóbr przyszłych w mieście ludzkim, w tułacze po ścieżkach historii. Przyjmuje fakt, że musi stawiać czoło sytuacjom prowizorycznym, nowym okolicznościom, ciągle nowym prowokacjom, żądaniom i emocjom, głośno manifestowanym przez współczesnych ludzi. W tej pielgrzymce, wymagającej czujności, troszczy się o poszukiwanie oblicza Boga, idzie śladami Chrystusa, daje się prowadzić Duchowi, aby żyć miłością przez wzgląd na Królestwo, w twórczej wierności i w gorliwym działaniu. Tożsamość pielgrzyma i człowieka modlitwy in limine historiae przynależy doń nierozerwalnie.

      Poprzez ten list pragniemy powierzyć konsekrowanym mężczyznom i kobietom to cenne dziedzictwo, zachęcając ich wszystkich, by całym sercem wytrwali przy Panu (por. Dz 11, 23-24) i podążali naprzód drogą łaski. Chcemy wspólnie odczytać na nowo i w sposób syntetyczny kroki poczynione w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. W tej retrospekcji Sobór Watykański II ukazuje się jako wyda­rzenie o najdonioślejszym znaczeniu dla odnowy życia konsekrowanego.

 

źródło: List "Rozpoznawajcie ..."

 

"Jesteście powołani do świętości. Powołanie jest zaskakującym darem i łaską,
al
e ze strony człowieka to także zgoda na wszystkie konsekwencje, z krzyżem włącznie."

 

    29 listopada 2014 r. w Archidiecezji Warszawskiej, Ks. Kard. Kazimierz Nycz, uroczystą Mszą św. dokonał otwarcia Roku Życia Konsekrowanego. Kilkuset kapłanów, kleryków, braci i sióstr zakonnych, a także przedstawicieli instytutów świeckich i indywidualnych form życia konsekrowanego uczestniczyło w kościele parafialnym pw. Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie we Mszy św. na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego. Eucharystię pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

   "Ten rok służy temu, byśmy pochylali się nad tym niezwykłym powołaniem i tym, co jeszcze jest do zrobienia. Ale będzie to także rok wielkiej modlitwy dziękczynnej za wszystkie wymiary życia zakonnego. Tego szczególnego powołania do świętości" – mówił Ks. Kard. Kazimierz Nycz.

    Metropolita warszawski prosił również o gorącą modlitwę w intencji powołań - To nasza wspólna sprawa i odpowiedzialność: aby nie brakło sióstr i księży zakonnych. Aby Kościół był bogaty różnorodnością powołań, bo tylko wtedy udźwignie wszystkie zadania, które powierzył nam Chrystus.

 

źródło: "Jesteście powołani do świętości"

   Pierwszy zapowiedziany List Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego, który w oryginale nosi nazwę Rallegratevi ukazał się w Watykanie w końcu lutego. List ma na celu przygotowanie do Roku Życia Konsekrowanego. 

Chciałem powiedzieć wam jedno słowo,
tym słowem jest radość.
Zawsze tam, gdzie są konsekrowani, zawsze jest radość!

Papież Franciszek

   Umiłowani, bracia i siostry

   1. „Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza"[1].

Incipit adhortacji Evangelii gaudium wybrzmiewa w nauczaniu Papieża Franciszka z nadzwyczajną żywotnością, przyzywając cudowną tajemnicę Dobrej Nowiny, która gdy zostaje przyjęta w sercu człowieka, przemienia jego życie. Opowiada nam przypowieść o radości: spotkanie z Jezusem rozpala w nas pierwotne piękno, piękno oblicza, na którym jaśnieje chwała Ojca (por. 2 Kor 4,6), w owocu radości.

  Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zaprasza do refleksji nad czasem łaski, który został nam dany, nad szczególnym zaproszeniem, z którym Papież zwraca [się] do życia konsekrowanego.   

 

źródło: List "Radujcie się ..."

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.