nar 1896 NAR 1897 nar 2025 nar 2028

 

 

"Podnieś rękę, Boże Dziecię
Błogosław ojczyznę miłą
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę Swą siłą
Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami."

 

                                                                                 Fot.: Zbyszek Kubisiak

 

      Łamanie się opłatkiem to jeden z najważniejszych obrzędów wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj łamania się chlebem podczas wieczerzy wigilijnej pojawił się w Polsce w XVIII wieku. Opłatek wigilijny jest znakiem pojednania, przebaczenia, miłości i pokoju. Przełamanie się nim pokazuje, że ludzie chcą być razem, żyć w zgodzie i harmonii, dzielić troski i radości. Nie jest to już chleb konsekrowany, ale doczesny, błogosławiony chleb miłości, który jednoczy rodzinę, aby w pełnej zgodzie mogła zasiąść do kolacji wigilijnej, a później, podczas wieczerzy eucharystycznej, spożywać ciało Chrystusa. Dzielić się opłatkiem, znaczy więc dzielić się miłością, nieść pokój i przebaczenie.

      Wigilijne opłatki są poświęcone przez kapłana, przed przełamaniem się nimi z bliźnimi. Na początku Adwentu,w naszym kościele, kapłan święci opłatki by wierni mogli zabrać je do swoich domów,by dzielić się nimi w gronie rodzinnym podczas wieczerzy wigilijnej. Również podczas Pasterki kapłani dzielą się opłatkiem z wiernymi zgromadzonymi na modlitwie.

past22past19past20past21past23past24past25  Fot.: M. S.

 Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: "Pasterka"


     "Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Ty z miłości posłałeś na świat swojego Jednorodzonego Syna, który pod postacią chleba daje nam swoje Ciało jako pokarm i zadatek nieśmiertelności. Na pamiątkę Jego Narodzenia mamy dzisiaj zasiąść do wspólnego stołu i łamać się opłatkiem. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi będziemy się dzielić zwyczajem naszych ojców i składać sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Napełnij nasze serca życzliwością, miłością i pokojem, abyśmy codziennym postępowaniem potwierdzali to, co wypowiadać będziemy ustami. Spraw, abyśmy byli dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb i kiedyś zgromadzili się na braterskiej uczcie w Twoim królestwie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen".

    O północy, w świętą Noc Bożego Narodzenia w kościele  św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie została odprawiona Uroczysta Pasterka w intencji Parafian i Dobroczyńców.

nar 1885nar 1886nar 1896nar 1904nar 1914nar 1923 Fot.: Zbyszek Kubisiak

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: "Pasterka 2014"

Nagranie z koncertu kolęd w wykonaniu scholi "Promyki Miłosierdzia" i z uroczystej Pasterki znajduje się w zakładce Media: kliknij tutaj...

     Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski z Betlejem przez Wiedeń i miejscowość Svit na Słowacji, gdzie nasi harcerze przejęli je od słowackich skautów. Tegoroczne hasło z którym wędruje Betlejemskie Światło Pokoju brzmi: "POKÓJ JEST W NAS". O tym dobitnie przypomniał nam św. Jan Paweł II gdy mówił: "Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym".

     W dniu dzisiejszym, w IV Niedzielę Adwentu Betlejemskie Światło Pokoju harcerze i zuchy ze Szkoły Podstawowej nr 85, przynieśli do naszej świątyni . Każdy mógł je wziąć do swojego domu, aby towarzyszyło nam podczas wieczerzy wigilijnej i łączyło nas z miejscem narodzin Zbawiciela – Księcia Pokoju.

 

sw7sw8sw1sw2sw3sw3asw4sw5sw6sw0 Fot.: Zbyszek Kubisiak

     Rekolekcje Adwentowe  w naszej parafii trwały od 14 - 17 grudnia 2014 r., we wtorek o godz. 9.00, została odprawiona Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu chorych.

 

rekl6rekl7rekl8rekl9rekl120rekl11rekl12 Fot.: Zbyszek Kubisiak

 Zapraszamy do galerii zdjęć: Sakrament Chorych

     „Byłem przybyszem a przyjęliście mnie" – to temat Rekolekcji Adwentowych, które rozpoczęły się w naszej parafii. Rekolekcje trwać będą do środy, 17 grudnia włącznie. Nauki rekolekcyjne w niedzielę, głoszonne były podczas każdej Mszy św. Od poniedziałku do środy o godz. 9.00, 18.30 oraz o godz. 20.00 dla środowiska akademickiego. Rekolekcje głosi O. Wawrzyniec Grotek SJ. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

rek13rkl1  Fot.: Zbyszek Kubisiak

 

rek1rek11rek3rek6  Fot.: M. S.

   W niedzielę 7 grudnia 2014 r. w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, grupa warsztatowa i duszpasterska "Droga Ikony", skupiająca amatorów sztuki ikonopisania, wywodzącej się z dawnych tradycji, zaprosiła parafian na wystawę swoich prac pt. "Błogosławiona, któraś uwierzyła". Zaprezentowano ponad czterdzieści ikon Maryjnych, które przez cały dzień towarzyszyły wspólnym modlitwom.

   Podczas Mszy św. w intencji parafian homilię wygłosił założyciel i duszpasterz grupy "Droga Ikony" O. Jacek Wróbel SJ. Przypomniał również, że siedem lat temu grupa znalazła swoje miejsce przy parafii św. Szczepana, skupiając osoby zafascynowane ikoną, dla których twórczość artystyczna jest sposobem pogłębiania życia wewnętrznego i modlitwy.

 

 Ikony3Ikony5Ikony7Ikony10Ikony12Ikony15Ikony16 zapraszamy do galerii zdjęć: Ikony Maryjne

 

   Grupa organizuje warsztaty z rysunku ikonograficznego, technik pozłotnictwa oraz sztuki ikonopisania na kilku stopniach zaawansowania. Bierze udział w wystawach i plenerach. Obecnie realizuje trzyletni Program Medytacji Ikonograficznych, włączając się w przygotowania Kościoła do Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.

    W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Mszy św. o godz. 18.30  został uroczyście otwarty Rok Życia Konsekrowanego w naszej parafii.

 

rkz1rkz2rkz3rkz4rkz5rkz6
  Fot.: Zbyszek Kubisiak

 

    Z woli papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 roku do 02 lutego roku 2016 w całym Kościele będzie trwał Rok Życia Konsekrowanego. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj"

    Ogłaszając ten Rok w listopadzie 2013 r. papież powiedział: "życie konsekrowane jest złożone, jest pełne łaski ale i grzeszności. W tym roku pragniemy uznać i wyznać nasze słabości, pragniemy też z mocą pokazać światu ile wśród nas jest świętości i żywotności. Jak wiele jest świętości ukrytej w naszych domach, klasztorach, ale przez to nie mniej owocnej, która sprawia, że konsekrowani są "żywymi ikonami Boga" po trzykroć Świętego.

 

    "Niech Rok Życia Konsekrowanego, który został rozpoczęty w pierwszą niedzielę adwentu, będzie również okazją do modlitwy za tych którzy realizują swe powołanie w Zakonach w Instytutach Świeckich, czy w Indywidualnych Formach Życia Konsekrowanego. Niech będzie czasem modlitwy o nowe, święte powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła." Bp Kazimierz Gurda Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego KEP

 

   

 

    Grupa modlitewna - "Wierni Małżeństwu"

zaprasza na cotygodniowe spotkania we wtorki o godz. 19.15, do kaplicy św. Judy Tadeusza.

    Żarliwą modlitwą obejmujmy małżeństwa grożącym rozwód, separacja, odejście od Kościoła. Modlimy się za całe rodziny, aby w dobie kryzysu rodziny pozostały wierne Bogu i żyły w poszanowaniu najwyższych wartości.

     W pierwszy wtorek m-ca grupa uczestniczy w wieczornej Mszy św. o 18.30. dzieli się słowem, przypominając fragmenty encyklik JPII, oraz myśli autorytetów do spraw małżeństwa i rodziny.

 

 

 Modlitwa w problemach małżeńskich

   Święty Judo Tadeuszu, zwracamy się do Ciebie w naszych problemach małżeńskich. Błagaj Wszechmogącego Boga, aby udzielił nam światła do zobaczenia siebie nawzajem takimi, jakimi naprawdę jesteśmy. Pomóż nam codziennie wzrastać w poznaniu siebie i wzajemnej miłości, ucząc się kochać i być kochanym. Pozwól nam, święty Judo Tadeuszu, zobaczyć i wykorzenić wszelkie objawy egoizmu i dziecinnego szukania siebie - tych ukrytych nieprzyjaciół dojrzałej miłości. Daj, abyśmy ucząc się dawać i przyjmować miłość, wspierali się wzajemnie przez wszystkie pozostałe dni naszego życia małżeńskiego. Amen.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.