„Wieczory dla narzeczonych” to kurs bezpośredniego przygotowania
do sakramentu małżeństwa prowadzony
przez ruch Małżeńskie Drogi.

Kurs składa się z 9 (10) spotkań po 2,5 – 3 godziny.
Każde spotkanie prowadzi para małżeńska oraz ksiądz.
Akcent tej formy przygotowania położony jest na dialog
jaki prowadzą ze sobą w parach narzeczeni.

Każde spotkanie połączone jest z herbatą i poczęstunkiem
(kanapki przygotowuje kolejna z par narzeczonych).

Cykl spotkań obejmuje następujące tematy:

1. Narzeczeni o sobie
2. Porozumienie w miłości
3. Nasze przyszłe małżeństwo
4. My i Bóg
5. … i będą jednym ciałem
6. Rozpoznawanie płodności (wykład)
7. Sakrament małżeństwa
8. Żyjmy rzeczywistością
9. Pożegnajmy się w miłości
10. (Kryzys w małżeństwie)

Kurs od 5 października do 7 grudnia (początek o 19.15)

Prowadzą

Anna i Krzysztof Łoskot,
odpowiedzialni za ruch Małżeńskie Drogi.
O. Romuald Domagała SJ

   

 

      4 września br. Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą. Dokonał tego papież Franciszek podczas Mszy św. na placu św. Piotra w Watykanie 

      "Matka Teresa przez całe swoje życie była hojną szafarką Bożego miłosierdzia, stając się dyspozycyjną dla wszystkich poprzez przyjęcie i obronę życia ludzkiego, zarówno nienarodzonego jak i opuszczonego i odrzuconego. Zaangażowała się w obronę życia nieustannie głosząc, że „ten kto się jeszcze nie narodził jest najsłabszym, najmniejszym, najbiedniejszym”. Pochylała się nad osobami konającymi, pozostawionymi, by umrzeć na poboczu drogi, uznając godność, jaką obdarzył je Bóg; mówiła możnym ziemi, aby uznali swoje winy w obliczu zbrodni ubóstwa, które sami stworzyli. Miłosierdzie było dla niej „solą” nadającą smak każdemu z jej dzieł oraz „światłem” rozjaśniającym ciemności tych, którzy nie mieli nawet łez, aby opłakiwać swoje ubóstwo i cierpienie.

     Myślę, że może nam być trudno nazywać ją „świętą”. Jej świętość jest tak bliska nas, tak czuła i owocna, że spontanicznie nadal będziemy ją nazywać „Matką Teresą”. Niech ta niestrudzona pracownica miłosierdzia pomaga nam zrozumieć coraz bardziej, że naszym jedynym kryterium działania jest bezinteresowna miłość, wolna od wszelkiej ideologii i od wszelkich ograniczeń, skierowana do wszystkich niezależenie od języka, kultury, rasy czy religii. Matka Teresa lubiła mawiać: „Być może nie znam ich języka, ale mogę się uśmiechnąć”. Nieśmy w sercu jej uśmiech i obdarzajmy nim tych, których spotkamy na naszej drodze, zwłaszcza cierpiących. W ten sposób otworzymy perspektywy radości i nadziei wielu ludziom przygnębionym oraz potrzebującym zrozumienia i czułości." (frg. homilii Papieża Franciszka) źródło: ekai.pl

 

     Matka Teresa powiedziała: „Jeśli kiedykolwiek będę świętą, na pewno będę świętą od ciemności”. Wewnętrznym doświadczeniem Matki Teresy była ciemność, i to że była to kobieta gorąco kochającą Jezusa. Chciała Go kochać tak, jak nigdy wcześniej nie był kochany. Po tym, jak doświadczyła w modlitwie kontemplacyjnej prawdziwego zjednoczenia z Jezusem, cała słodycz tej jedności przeminęła. Jej doświadczenie jest takie, że czuje się niekochana, niechciana przez Jezusa. Czuje, że nie może kochać Jezusa tak, jak by chciała Go kochać, czyli tak, jak nigdy wcześniej nie był On kochany.

      Stąd, jak sądzę, plan jej misji, w którym mówi, że „będzie ciągle nieobecna w niebie”, bo będzie troszczyła się o żyjących w duchowych ciemnościach bycia niekochanym, niechcianym, odtrąconym. Będzie z nimi, żeby im pomagać, jak to czyniła, kiedy była na ziemi. Charakteryzowało ją ogromne współczucie i empatia, ponieważ sama doświadczała bycia niekochaną, opuszczoną i odtrąconą. Dlatego, jak sądzę, potrafiła znaleźć słowa pociechy i wsparcia dla tych ludzi, ponieważ wiedziała, przez co przechodzili. Postulator procesu kanonizacyjnego Matki Teresy, który przez 20 lat blisko współpracował z przyszłą świętą. W rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Brian Kolodiejchuk mówi o jej życiu i procesie.

 

     "Matka Teresa robiła bardzo dużo, ale nie na pokaz, była bardzo powściągliwa w tym, co czyniła. Do wszystkiego podchodziła w sposób spontaniczny i naturalny, nawet do czynności najbardziej męczących” Widziałam, jak ciotka prała brudne prześcieradła, pochylała się ciągle nad chorymi, również tymi terminalnie, chociaż sama była już w zaawansowanym wieku. „Czymś niezwykłym było widzieć, jak dotykała ludzkich ran, jak pomagała ludziom, jak to wszystko organizowała z siostrami, które teraz kontynuują jej pracę” – wspominała ze wzruszeniem Agi Bojaxhiu bratanica świętej. Dodała, że pamięć o tym przysparza jej zawsze wiele radości, chociaż mówi o rzeczach „tak prostych".–  wypowiedź dla rozgłośni papieskiej.

 

   "Agnes Gonxha Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 roku jako trzecie dziecko w rodzinie albańskiej w wówczas osmańskim Skopje. Została ochrzczona następnego dnia. (...) Jako 12-latka podczas misji prowadzonej przez jezuitów w Skopje usłyszała o pracujących w indyjskim Bengalu loretankach i postanowiła, że zostanie tam siostrą misjonarką. W 1929 roku, w wieku 18 lat, pojechała do Dublina, gdzie znajdował się dom macierzysty irlandzkiej gałęzi założonego przez Mary Ward (1585-1645) zgromadzenia sióstr szkolnych „Panien Angielskich”. (...) 17 sierpnia 1948 roku 38-letnia Teresa po raz pierwszy ubrała własne sari. Było ono z białej bawełny i takie samo, jakie nosili ludzie na ulicy. Sari ozdabiały trzy błękitne pasy, kolor Matki Bożej. 

     Szczególną misją misjonarek miłości jest praca nad zbawieniem i uświęceniem najuboższych z ubogich, nie tylko w slumsach, ale także w dowolnym miejscu na całym świecie. Obok trzech klasycznych ślubów: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, siostry zobowiązują się też do służby najbiedniejszym z biednych. Realizują tę misję m.in. poprzez pomoc chorym, najbiedniejszym i bezdomnym. Siostry prowadzą też szkoły dla dzieci ze slumsów, punkty pomocy medycznej, domy dla samotnych matek wychowujących dzieci, domy dla umierających, schroniska dla bezdomnych i opuszczonych oraz stołówki dla nich, a także domy dla chorych na AIDS." Droga do świętości Matki Teresy.

 

     Liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty będzie obchodzone 5 września, tak jak było dotychczas po beatyfikacji w 2003 r.

 

"Święta Teresa od ciemności" - deon.pl

"Matka Teresa z Kalkuty ogłoszona świętą" - deon.pl

"Tak Matka Teresa uczyła się pomagać" - deon.pl

 

Parafia Świętego Szczepana

Wrzesień 2016

 

  • W każdy czwartek – całodzienne wystawnie i Adoracja Najświętszego Sakramentu
    oraz dodatkowy dyżur w konfesjonale i możliwość spowiedzi już od godz. 15.00 do godz. 19.00.
  • Po wakacyjnej przerwie rozpoczynamy również modlitwę - „Medytacje pod Krzyżem”. Zapraszamy w piątki po Mszy św. o godz. 18.30.
  • W drugiej połowie września, rozpocznie się u nas przygotowanie dorosłych do chrztu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zapisy w kancelarii parafialnej.
  • Spotkanie młodzieży i przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, odbędzie się w środę 7 września o godz. 17.00, w kaplicy św. Judy Tadeusza, w Domu Parafialnym.
  • Kurs Przedmałżeński rozpocznie się w naszym Ośrodku w środę, 5 października i trwać będzie do środy 7 grudnia. Spotkania w każdy wtorek o godz. 19.30. Zapisy w kancelarii parafialnej.

 

                     Zapraszamy wszystkich chętnych!

     W poniedziałek 15 sierpnia 2016 r. w położonym na pograniczu Warmii i Mazur Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej, czczonej jako Matka Jedności Chrześcijan, odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

     Uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 11.00, na placu przed bazyliką, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej na Białorusi. Uwieńczeniem Uroczystości odpustowej było poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

 

IMG 0031 1IMG 9905 1IMG 9971IMG 0021IMG 0045IMG 0067IMG 9980IMG 0093  Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: "Odpust"

 

13754425 1163290723728685 4982480118726415053 n

Kończą się dziś Światowe Dni Młodzieży.
W naszej parafii gościliśmy Pielgrzymów z Rosji, USA i Chile.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy
za wszelką pomoc wszystkim, którzy włączyli się w dzieło przygotowania i przebieg ŚDM:
naszemu Zespołowi ŚDM oraz wolontariuszom, parafianom
i Rodzinom, które przyjęły pielgrzymów do swoich domów.

Dziękujemy gorąco urzędom i instytucjom za wszelkie wsparcie, dyrektorom szkół
za udostępnienie obiektów, dobroczyńcom i sponsorom za hojne serce oraz policji
za troskę i czuwanie nad bezpieczeństwem naszych Gości.

Niech dobro zrodzone w tych dniach dalej trwa
i rozwija się w naszych sercach, rodzinach, wspólnotach, w parafii.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

     W sobotę 11 czerwca 2016 r. miała miejsce pielgrzymka parafian do Torunia. Pielgrzymkę zorganizowało Koło Przyjaciół Radia Maryja i Apostolstwo Modlitwy. Przewodnikiem pielgrzymki był Ojciec Proboszcz Wiesław Kulisz SJ. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w niedawno konsekrowanym kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, zwiedzali m.in. siedzibę Radia Maryja, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, toruńską starówkę oraz Kościół Akademicki pw. Św. Ducha, którego opiekunami są  ojcowie jezuici.

02 dsc 351803 dsc 352309 dsc 35462 dsc 35694 dsc 359305 dsc 352708 dsc 353816 dsc 360224 dsc 364725 dsc 365222 dsc 3639 
fot. pan Jacek Kurdybacha.

Zdjęcia można obejrzeć również w galerii: "Toruń"

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

     W czwartek 26 maja 2016 r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Po uroczystej Mszy św. o godz. 11.00. ulicami naszej parafii wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Zgodnie z tradycją poszczególne ołtarze przygotowali mieszkańcy parafii.

"Ja jestem Chlebem życia, kto do Mnie przychodzi nie będzie łaknął;
a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie."

 

nar 9168nar 9171nar 9215nar 9312nar 9258nar 9257nar 9202nar 9206nar 9238nar 9226nar 9321nar 9327nar 9324nar 9353
Fot.: Zbyszek Kubisiak

Zdjęcia można obejrzeć również w galerii: Boże Ciało 2016

     8 maja 2016 r., podczas Mszy św. o godz. 10.00, dzieci z naszej parafii przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej. Dzielimy radość Dzieci i Rodziców. Dzieciom życzymy, aby nieustannie wzrastały w miłości do Pana Jezusa i by stale towarzyszyła im opieka Matki Bożej.

 

20160508 1520160508 3620160508 4620160508 6720160508 7920160508 9020160508 10120160508 11320160508 14420160508 16020160508 17320160508 19920160508 211  fot. Ireneusz Czmoch

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: Komunia św.

"Pierwsza Komunia św" - nagranie M. S.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.