O północy, w świętą Noc Bożego Narodzenia w kościele św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie została odprawiona Uroczysta Pasterka w intencji Parafian i Dobroczyńców.

 

nar 7134nar 7232nar 7148nar 7168nar 7206

Fot.: Zbyszek Kubisiak

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: "Pasterka 2015"

Nagranie z uroczystej Pasterki znajduje się w zakładce Media: kliknij tutaj...

    

     Dzięki sprawnej pracy Redakcji, otrzymujemy na gwiazdkę kolejny numer „Naszej Parafii”. Uważna lektura pozwala od razu dostrzec, jak ciekawych czasów doczekaliśmy i jak wiele wątków splata się w jeden strumień wydarzeń, które będziemy przeżywać.

     Zachęcając do lektury, życzę wszystkim Parafianom Czytelnikom, aby tegoroczne święta były dla nas wszystkich doświadczeniem Bożej Miłości a Dziecię Nowonarodzone niech przemienia nasze serca i czyni je miłosiernymi. Do Siego Roku!

 

Czytaj dalej: "Nasza Parafia"

 

     „Zauważ człowieka” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już niedługo po raz dwudziesty piąty harcerze i harcerki będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

      W IV Niedzielę Adwentu Betlejemskie Światło Pokoju harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 85, przynieśli do naszej świątyni. Każdy mógł je wziąć do swojego domu, aby towarzyszyło nam podczas wieczerzy wigilijnej i łączyło nas z miejscem narodzin Zbawiciela – Księcia Pokoju.

     Również dzisiaj siostry felicjanki wraz z dziećmi ze scholi rozprowadzały stroiki świąteczne, z których dochód przeznaczony będzie na dofinansowanie wypoczynku zimowego dla dzieci z naszej parafii. 

 

NAR 7116NAR 7117NAR 7118NAR 7119  NAR 7125NAR 7127

 

  Fot.: Zbyszek Kubisiak

     Msze św. Roratnie odprawiane są przez cały adwent, z wyjątkiem niedziel, codziennie o godz. 6.30. Dzieci i młodzieży uczestniczą w roratach od poniedziałku do piątku. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. Razem z Maryją oczekujemy na przyjście Zbawiciela.

 

NAR 6966NAR 6983NAR 6992NAR 6958NAR 6954NAR 6965NAR 6982NAR 7002NAR 7020NAR 7024NAR 7040NAR 7052

 

NAR 7054NAR 7062NAR 7065NAR 7069NAR 7071     Każdego poranka po roratach – dzieci zapraszamy na śniadanie.

 

Fot.: Zbyszek Kubisiak

 Fot.: Zbyszek KubisiakFot.: Zbyszek Kubisiak

"Potrzebne jest nam zachwycenie się nowym życiem, jakie przynosi nam Chrystus,

by dostrzec godność dzieci Bożych, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym" abp Stanisław Gądecki 

 

swieca1      „Nowe życie w Chrystusie” to hasło nowego roku duszpasterskiego. Będzie on realizowany od I Niedzieli Adwentu, 29 listopada. Rozważanie tajemnicy chrzcielnej zbiega się z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski w 2016 r. Podczas Apelu Jasnogórskiego w środę 25 listopada br.z okazji 1050 Chrztu Polski, biskupi polscy otrzymali Świece jubileuszowe. W roku jubileuszowym będą one płonąć w katedrach przypominając światło wiary przyjęte w 966 r., światło którym pragniemy żyć i przekazać je przyszłym pokoleniom - przypomniał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

     28 listopada o g. 12.00, również w archidiecezji warszawskiej został zainaugurowany Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Na zakończenie Mszy świętej metropolita warszawski wręczył przedstawicielom dekanatów świece jubileuszowe.

     Ważnym punktem obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w archidiecezji warszawskiej będzie Niedziela Chrztu Pańskiego przypadająca 10 stycznia 2016 r. Będzie ona przeżywana jako jubileusz ochrzczonych. Świętowanie 1050-lecia Chrztu Polski będzie mocno związane z rokiem liturgicznym, dlatego ważnym czasem będzie Triduum Paschalne w dniach 24 - 27 marca 2016. W Wigilię Paschalną wierni uroczyście odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

     Ogólnopolskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski zaplanowano na 14 - 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. 3 maja na Jasnej Górze zostanie ponowiony milenijny akt oddania Matce Bożej. Natomiast na październik 2016 r. w ramach obchodów jubileuszowych planowana jest Pielgrzymka Narodowa do Rzymu.

 

     „... Niech będzie on dla każdej i każdego z nas rokiem prawdziwie błogosławionym. Niech będzie czasem wdzięczności wobec Boga za wspaniałą, ponad tysiącletnią tradycję chrześcijańską naszego narodu; czasem odnowienia przymierza z miłosiernym Bogiem i poddania się powszechnemu panowaniu Chrystusa Króla Wszechświata. Niech stanie się okazją do pogłębienia synowskich więzi z Bogarodzicą, Matką Kościoła i naszą Matką. Niech będzie czasem radosnej nadziei dla młodych, którzy podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem” –  polscy biskupi w liście pasterskim pt. „Nowe życie w Chrystusie” z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

 

Źródło: archidiecezja warszawska

                                             

 

Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój!
I odnowi oblicze ziemi.
Tej Ziemi!

 

     "Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania."
Jan Paweł II Pamięć i tożsamość, Kraków 2005 r.

 

     Wydarzenia historyczne, które mają miejsce na przestrzeni czasu mówią o dziejach narodu, o ludziach, o postawach. Uczą miłości i odpowiedzialności oraz patriotyzmu. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypada 97 rocznica odzyskania przez Polskę w 1918 r. niepodległości. Po 123 latach zaborów (1795–1918) nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Tego dnia, w Compiègne, został podpisany - kończący I wojnę światową - rozejm Niemiec z państwami ententy. Przebywające na naszych ziemiach oddziały żołnierzy obcych państw, zaczęły z nich wycofywać się. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię..

     Każdego roku powracamy pamięcią do tamtych wydarzeń, wspominamy i modlimy się za tych, którzy oddali życia w obronie Ojczyzny-najwyższej wartości. Jednocześnie prosimy dobrego Boga o to, aby przyszłość, którą my współtworzymy była oparta na tradycji i wartościach naszych ojców.

     W środę, 11 listopada, w 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 9.00.

 

"Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam...
Gdy myślę Ojczyzna -
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia."

     Mysląc Ojczyzna Jan Paweł II

 

    W niedzielę, 25 października o godz. 9.15 rozpoczęła się Kanoniczna Wizytacja naszej parafii. PrzeprowadziŁ ją Ks. bp Piotr Jarecki. W ramach wizytacji, o godz. 11.30, w kaplicy św. Judy Tadeusza, odbyło się spotkanie ze wspólnotami naszego duszpasterstwa. O godz. 12.30. uroczysta Msza św., którą celebrował  Ks. bp Piotr Jarecki. Spotkanie z Radą Parafialną i Parafialnym Zespołem ŚDM o godz. 15.00 oraz z Katechetami o godz. 16.00. W poniedziałek – w ramach wizytacji, ksiądz biskup odwiedził trzy szkoły znajdujące się na terenie naszej parafii.

 

NAR 6863NAR 6874NAR 6885NAR 6897NAR 6898NAR 6899

 

NAR 6906NAR 6907NAR 6909NAR 6910NAR 6918NAR 6919NAR 6922NAR 6926NAR 6927NAR 6938NAR 6939NAR 6942NAR 6945

 

Fot.: Zbyszek Kubisiak

 

   Fundacja INIGO oferuje różne formy pomocy psychologicznej i duchowej - psychoterapię indywidualną i grupową, porady duchowe, grupy wsparcia, mediacje oraz różne warsztaty rozwoju osobistego - wszelkie informacje można znaleźć na stronie fundacji: www.inigo.org.pl.

     W celu wybrania odpowiedniej formy pomocy dla siebie jest możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji z wybranym specjalistą (zespół INIGO - http://inigo.org.pl/zespol). Na konsultację można umówić się dzwoniąc do sekretariatu codziennie w godzinach 16:00-19:00. Telefon - 797 002 584.

 

      Od października ruszają następujące inicjatywy m.in. (szczegółowe informacje nt inicjatyw znajdują się na stronie internetowej fundacji).

      Grupa warsztatowa "Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia" (trwają zapisy)
Zapraszamy na warsztaty „Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia”. Inspirowane są one programem 12 kroków AA poszerzonym o psychologiczną i duchową refleksję. Bazują na chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, łączą rozwój duchowy i psychoedukację. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Psychoterapia grupowa (trwają zapisy)
Proponujemy kolejną edycję psychoterapii grupowej. Zapraszamy osoby, które chcą pokonać trudności w relacjach z innymi, zbudować poczucie własnej wartości, zaakceptować siebie, zwalczyć lęk ograniczający pełnię życia, zwiększyć świadomość swoich uczuć, nauczyć się radzić sobie z emocjami. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Grupa wsparcia dla kobiet kochających za bardzo (trwają zapisy)
W trakcie spotkań uczestniczki będą miały możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, dostarczą sobie wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Spotkania dostarczą wiedzy na temat uzależnienia od toksycznej miłości, budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Grupa wsparcia dla kobiet po rozstaniu (trwają zapisy)
Grupa wsparcia z elementami pracy warsztatowej. Zapraszamy kobiety doświadczające cierpienia związanego z rozstaniem z bliską osobą. Grupa pomoże Ci zwalczyć uczucie pustki, osamotnienia i bezradności, ułatwi dokonanie zmian prowadzących do tego, by zacząć żyć szczęśliwie własnym życiem. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Szkoła dla Rodziców (trwają zapisy)
Zapraszamy Rodziców na trening praktycznych umiejętności komunikacji z dzieckiem. Udział w Szkole dla Rodziców zaoowocuje bardziej satysfakcjonującą relacją z dzieckiem i umocnieniem swojej roli rodzica. Program jest rekomendowany przez MEN. STYCZEŃ 2016

 

    Tym razem na okładce naszej parafialnej gazetki jest Ikona Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Okładką pragniemy nawiązać do trwającego w Rzymie Synodu biskupów na temat rodziny, jej posłannictwa w świecie współczesnym. Rodzina jak każdy przyzna, to podstawowa komórka społeczna, wspólnota miłości. W niej przychodzą na świat dzieci, w niej się wychowują i dojrzewają do pełni człowieczeństwa. W rodzinie się wszystko zaczyna.

     Niech lektura tego pisma przybliży nas do siebie i przekona, że warto włączyć się w codzienne budowanie rodziny parafialnej. Umiejmy dostrzegać najmniejsze bodaj dobro, jakie Bóg nam daje i chciejmy się nim dzielić z innymi. I już myślimy o kolejnej edycji "Naszej Parafii".

 

     Czytaj dalej: "Nasza Parafia"

 

 

Wizytacja Kanoniczna

Parafia św. Szczepana, ul. Św. Szczepana 1
02-568 Warszawa
Ks. Kard. Kazimierz Nycz

 

 

 

 

Niedziela, 25 października 2015

Godz. 9.15 - Przyjazd Księdza Kardynała

- Powitanie przed kościołem
- Liturgiczne rozpoczęcie wizytacji

Godz. 9.30 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia po Komunii

Godz. 11.00 – Msza dla dzieci

- Przywitanie: O. Proboszcz, schola, ministranci, rodzice
- Ks. Kardynał – słowo do zebranych i do dzieci

Godz. 11.45

- Spotkanie z grupami duszpasterstwa – kaplica św. Judy Tadeusza

Godz. 12.30 – Msza św.

- Suma z udziałem wszystkich grup parafialnych
- Sprawozdanie z życia parafii – O. Proboszcz

Godz. 13.30

- obiad

Godz. 15.00

- Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Zespołu ŚDM

Godz. 16.00

- Spotkanie z Katechetami

Godz. 17.00 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia po Komunii

Godz. 18.30 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia po Komunii

Godz. 20.00 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia na początku Mszy św.

 

Wizytacja Szkół na terenie naszej Parafii

 

Poniedziałek, 26 października 2015

Godz. 9.00

- Przyjazd Ks. Kardynała do parafii

Godz. 9.30

- Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Narbutta 14

Godz. 10.30

- Zespół Szkół Licealnych i Technicznych, ul. Wiśniowa 56

Godz. 11.30

- XLII LO im. Marii Konopnickiej, ul. Madalińskiego 22

Godz. 12.30

- Kancelaria parafialna

Godz. 13.00

- obiad z kapłanami dekanatu
- Zakończenie wizytacji

Copyright © 2014. All Rights Reserved.