ORĘDZIE
OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
NA WIELKI POST 2016 ROKU

„Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” (Mt 9,13)
Uczynki miłosierdzia w Roku Jubileuszowym

1. Maryja, ikona Kościoła ewangelizującego, bo jest ewangelizowany.

W bulli ogłaszającej Jubileusz napisałem: „Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie, jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boga i go doświadczać” (Misericordiae Vultus, 17). Przez wezwanie do słuchania Słowa Bożego oraz inicjatywę „24 godziny dla Pana” pragnąłem podkreślić prymat modlitewnego słuchania Słowa Bożego, zwłaszcza prorockiego. Miłosierdzie Boże jest bowiem przesłaniem skierowanym do świata, ale każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by sam go doświadczać. Dlatego w czasie Wielkiego Postu roześlę Misjonarzy Miłosierdzia, aby byli dla wszystkich żywym znakiem Bożego przebaczenia i bliskości.

Po przyjęciu od archanioła Gabriela Dobrej Nowiny, Maryja w Magnificat profetycznie sławi miłosierdzie, z którym Bóg Ją wybrał. Tym samym zaręczona z Józefem Dziewica z Nazaretu stała się doskonałą ikoną Kościoła, który ewangelizuje, bo sam jest nieustannie ewangelizowany za sprawą Ducha Świętego, który zapłodnił jej dziewicze łono. W tradycji prorockiej miłosierdzie – jak wskazuje etymologia tego słowa – ma ścisły związek z matczynym łonem (rahamim) i z dobrocią wielkoduszną, wierną i współczującą (hesed), praktykowaną w związkach małżeńskich i w rodzinie.

 

Czytaj więcej: Orędzie ...

     W Niedzielę - 17 stycznia 2016 r. po Mszy św. o godz. 11.00, wszyscy wierni zgromadzeni na Mszy św. mogli uczestniczyć w "Jasełkach" w wykonaniu uczniów ze SP 85.

     Również w niedzielę 17 stycznia 2016 r. w naszej świątyni wysłuchaliśmy koncertu kolęd

"TRANSEAMUS! CHODŹMY!".:

Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów
Chór Kolegium Europejskiego w Natolinie
Chór LutoSingers Społecznej Szkoły Muzycznej I st.
im. W. Lutosławskiego
Piotr Latoszyński - fortepian
Patrycja Napierała - perkusja
Paweł Dąbrowski - konferansjer
Anna Waligóra-Tarnowska - dyrygent
Katarzyna M. Boniecka – dyrygent, kierownik artystyczny projektu.

nagranie M. S.

     W niedzielę 17 stycznia 2016 r. w naszej świątyni wysłuchaliśmy koncertu kolęd - po Mszy św. o godz. 12.30 – wystąpił Chór Kameralny „KameLeon” Dzielnicy Mokotów.

 

nar 7525nar 7530nar 7532nar 7534nar 7538nar 7551nar 7563nar 7546nar 7557

 

Fot.: Zbyszek Kubisiak

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: Koncert Chóru 2016

     W Niedzielę - 17 stycznia 2016 r. po Mszy św. o godz. 11.00, wszyscy wierni zgromadzeni na Mszy św. mogli uczestniczyć w "Jasełkach" w wykonaniu uczniów ze SP 85. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie jasełek i zaprezentowanie ich w naszej wspólnocie parafialnej. Gratulujemy młodym aktorom i życzymy dalszych sukcesów w aktorstwie.

nar 7428nar 7439nar 7517nar 7488nar 7485nar 7434nar 7450nar 7507

 

Fot.: Zbyszek Kubisiak

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: Jasełka_styczeń 2016

     W ramach przygotowań do ŚDM, w sobotę, 16 stycznia o godz. 16.30, w Sali Teatralnej Szkoły Podstawowej 85, przy ul. Narbutta 14, mieszkańcy naszej parafii uczestniczli we wspólnym Parafialnym Kolędowaniu.

 

nar 7324nar 7326nar 7350nar 7336nar 7352nar 7366nar 7356nar 7388nar 7397nar 7412

 

Fot.: Zbyszek Kubisiak

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: Kolędowanie_styczeń 2016

 

"Parafialne Kolędowanie" -  nagranie M. S.

     "Miłość Boga pragnie dotrzeć do wszystkich i do każdego człowieka, przekształcając tych, którzy przyjmują uścisk Ojca w tak wielu gościnnych ramionach, otwierających się i obejmujących ich, by każdy wiedział, że jest kochany jak dziecko i poczuł się "u siebie" w jednej rodzinie ludzkiej. W ten sposób Bóg otacza swą ojcowską troską wszystkich ludzi, jak to czyni pasterz ze swoją owczarnią, ale przede wszystkim jest wrażliwy na potrzeby owcy zranionej, zmęczonej lub chorej. Jezus Chrystus mówił nam tak o Ojcu, chcąc ukazać, że On pochyla się nad każdym człowiekiem nękanym przez nędzę fizyczną lub moralną, a im bardziej pogarsza się jego sytuacja, tym bardziej ujawnia się skuteczność Bożego miłosierdzia." - napisał papież Franciszek w Orędziu 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który obchodzony będzie 17 stycznia 2016 roku.

 

Czytaj więcej: Orędzie ojca świętego Franciszka Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2016

 

     Pod hasłem "Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia” również w Warszawie w niedzielę 17 stycznia będzie obchodzony 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Punktem centralnym obchodów będzie Msza święta w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Jej oprawę przygotują uchodźcy i migranci, którzy są podopiecznymi prowadzonego przez werbistów Ośrodka Migranta i jezuickiego stowarzyszenia "W Akcji". Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Po liturgii odbędzie się okolicznościowe spotkanie z uchodźcami i migrantami.

 

Zobacz również: Warszawskie obchody 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim

 

 

     Każdego roku, w styczniu, wierni różnych wyznań spotykają się na nabożeństwach, konferencjach i wydarzeniach kulturalnych, by wspólnie dążyć ku jedności chrześcijan. W czasie tegorocznych modlitw rozważany będzie fragment zaczerpnięty z 1 Listu św. Piotra: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (1 P 2,9). 

    W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w całej Polsce zaplanowano wiele spotkań i nabożeństw ekumenicznych. 

 

Czytaj więcej: "Tydzień Modlitw o Jedność Chrzescijan"

 

      9 stycznia o godz. 15.00 w kaplicy św. Judy Tadeusza, grupy i wspólnoty parafialne uczestniczyły we wspólnym Spotkaniu Opłatkowym. Uczestnicy spotkania dzielili się opłatkiem i wspólnie śpiewali kolędy.

 

DSC00710DSC00711DSC00715DSC00729DSC00733DSC00742DSC00744DSC00753DSC00774DSC00775DSC00782  Fot.: M. S.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2016

1 STYCZNIA 2016 ROKU

 

Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój

1. Bóg nie jest obojętny! Dla Boga ludzkość jest ważna, Bóg jej nie opuszcza! Na początku nowego roku chciałbym, aby to moje głębokie przekonanie towarzyszyło życzeniom obfitego błogosławieństwa i pokoju, pełnym nadziei na przyszłość każdego mężczyzny i kobiety, każdej rodziny, ludu i narodu świata, a także szefów państw i rządów oraz zwierzchników religijnych. Nie tracimy bowiem nadziei, że w roku 2016 wszyscy będziemy, na różnych poziomach, mocno i ufnie zaangażowani w realizowanie sprawiedliwości i w działania na rzecz pokoju. Tak, pokój jest darem Boga i dziełem ludzi. Pokój jest darem Boga, ale powierzonym wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy są powołani do jego realizacji.

 

Czytaj więcej: Orędzie ...

"Niech Pan rozpromieni
nad Wami swoje oblicze i niech Wam błogosławi"

 

 

 

Wszystkim Parafianom
i naszym Przyjaciołom
życzymy wielu łask Bożych

i Szczęśliwego Nowego Roku.

Wasi Duszpasterze Jezuici
oraz Siostry Felicjanki.

 

     "Niech Maryja, Matka Jezusa, pomaga nam zrozumieć i żyć na co dzień braterstwem, które wypływa z Serca Jej Syna, aby przynieść pokój każdemu człowiekowi na tej naszej ukochanej ziemi." - Papież Franciszek

Copyright © 2014. All Rights Reserved.