Wybrane Wiadomości KAI- lipiec 2018 r.

1. Ogłaszając włączenie jałmużnika papieskiego abp. Konrada Krajewskiego w skład kolegium kardynalskiego papież Franciszek wytłumaczył, że Papież ma dwie ręce : doktrynę oraz miłosierdzie i dlatego obydwaj prefekci :prefekt kongregacji ds. doktryny wiary i prefekt, jakim jest jałmużnik, zostają kardynałami po to aby pokazać, że każdy pasterz musi mieć obie te ręce: doktrynę i miłosierdzie. Jak ma jedną rękę jest niepełnosprawny. (KAI- zeszyt 27/28)

2. W Gietrzwałdzie odbyło się 30 czerwca spotkanie pielgrzymów z całej Polski, jako element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, organizowanych pod hasłem: „od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”. Podkreślono, że naród wewnętrznie skłócony, nie umiejący rozwiązywać swoich problemów w twórczych i mądrych rozmowach swoich obywateli, zmierza do własnego grobu. Czy nasz wkład w życie społeczne polega na ciągłym narzekaniu, obmowie, nieżyczliwości, wykluczaniu innych, dzieleniu czy też wręcz nienawiści i duchowym uśmiercaniu, wychowaniu do postaw kainowych. (KAI- zeszyt 27/28)

Czytaj więcej: Wybrane Wiadomości KAI - lipiec 2018 r.

Wybrane wiadomości KAI - Czerwiec 2018 r.

1.W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się 3. czerwca br. uroczysta XI Msza Święta z okazji XI Święta Dziękczynienia za odzyskaną w 1918 roku niepodległość. Podczas Mszy św. po raz drugi zapłonęła Świeca Niepodległości przekazana polskim biskupom w 1867 roku przez Papieża Piusa IX z poleceniem: "Zapalcie ją gdy odzyskacie wolność". Rzeczywiście świeca zapalona została po raz pierwszy w Archidiecezji Warszawskiej w 1920 roku (KAI- zeszyt 23)

2. W czasie pielgrzymki do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich w dniu 27 maja br. Abp Wiktor Skworc zwrócił się z orędziem społecznym związanym ze 100 – letnią rocznicą odzyskania niepodległości o odpowiedzialność, jako dar narodu na następne stulecie . W tym kontekście wymienił kilka dziedzin, które mogłyby się stać takimi darami m.in.:

Czytaj więcej: Wybrane wiadomości KAI - Czerwiec 2018 r.

Wybrane wiadomości KAI – maj 2018 r.

1. Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich pisze do przywódców Unii Europejskiej, że "zima demograficzna jest pilnym wyzwaniem wszystkich krajów europejskich". Federacja apeluje o przyznanie rodzinie w polityce wyjątkowego, fundamentalnego i nie dającego się zastąpić miejsca, tak aby rodzina znajdowała się w centrum polityki krajowej. (KAI- zeszyt 17)

2. Wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda złożył wniosek do IPN o wszczęcie śledztwa w spawie jego śmierci w związku z pojawiającymi się pogłoskami , że mógł on zostać otruty na zlecenie służb bezpieczeństwa. (KAI- zeszyt 17 )

3. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” złożyły niosek o powołanie rzecznika ds. małżeństw i rodziny w związku z występującym w Polsce spadkiem liczby małżeństw, wzrostem liczby rozwodów i coraz większą liczbą dzieci urodzonych poza małżeństwem. Istnieje brak poszanowania trwałości , ważności i wartości małżeństwa i łatwośc podejmowania decyzji o jego rozwiązaniu. Bez rozmowy o trwałości wspólnego życia rodziców nie rozwiąże się problemów całej rodziny. (KAI- zeszyt 17 )

Czytaj więcej: Wybrane wiadomości KAI – maj 2018 r.

Wybrane Wiadomości KAI - marzec 2018 r.

1. W lutym redakcja miesięcznika "List do Pani" świętowała 25 –lecie działalności. Pismo związane z Podkomisją Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet wnosi wkład w pielęgnowanie pozytywnego wzorca kobiety i jej tożsamości jako matki i Polki, krytycznie oceniając wybrane współczesne wyzwania cywilizacyjne i trendy kulturowe między innymi reprezentowane przez ruchy feministyczne i głoszone przez nie ideologie. ( KAI- zeszyt 9)

2. W rozmowie z O. Jordanem Śliwińskim inicjatorem kapucyńskiej szkoły spowiedników padła krytyka często stosowanego określania spowiedzi jako "skorzystania z sakramentu". To określenie odbiera wartość osobowego spotkania, i to nie byle z kim, ale z Chrystusem który mnie kocha i chce dla mnie dobra. To uzasadnia potrzebę dobrego przygotowania się do tego spotkania – rachunku sumienia- na które trzeba znaleźć czas – przynajmniej 15 – 20 minut – koncentrując się na zbadaniu trzech relacji: do Boga, do drugiego człowieka i do samego siebie. W Internecie dostępna jest polska edycja Magnificat - http: //. magnificat.net - z tekstami problematyki postu, modlitwy i jałmużny które mogą być pomocne w przygotowaniu rachunku rumienienia. ( KAI – zeszyt 9)

Czytaj więcej: Wybrane Wiadomości KAI - marzec 2018 r.

Wybrane Wiadomości KAI - luty 2018 r.

1.W dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego patrona dziennikarzy , 24 stycznia ,abp Wacław Depo metropolita częstochowski rozważał bardzo rozpowszechnione dziś w internecie lub w tradycyjnych mediach t.zw. fake news oznaczające fałszowanie prawdy, dezinformacje służące jakiejś wzajemnej nienawiści. Jednym z podstawowych pokarmów fake news są tendencyjne niedomówienia lub opieranie się na nieistniejących danych celem oszukiwana lub nawet manipulowania
słuchaczami i czytelnikami. Ojciec Święty w tegorocznym orędziu określa te działania „logiką węża” zdolną wszędzie do maskowania i ukąszenia. Jest to strategia stosowana przez węża podstępnego , o którym mowa w Księdze Rodzaju, określanego mianem „ojca kłamstwa” U zarania ludzkości stał się on twórcą pierwszego fake newsa. (KAI- zeszyt 5)

Czytaj więcej: Wybrane Wiadomości KAI - luty 2018 r.

Wybrane Wiadomości KAI - styczeń 2018 r.

1.Papież Franciszek podpisał 19 grudnia dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Do beatyfikacji niezbędne jest uznanie cudu uzdrowienia za Jego wstawiennictwem . W maju 2013 roku zamknięto diecezjalny proces w odniesieniu do uzdrowień za pośrednictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dokumentację złożono Watykanie.
( KAI- zeszyt 1)

2.Abp. Gądecki wyraził niepokój, że od pewnego czasu tak w debacie publicznej jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich a nawet w życiu rodzinnym Polaków daje się zauważyć wzrost napięcia społecznego i braku szacunku dla osób o innych poglądach. Towarzyszy temu brutalizacja języka a także groźby i agresywne zachowania.
Nawiązał w tym kontekście do apelu KEP do chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu opartego na solidarnej współpracy z innymi narodami i szacunku dla innych kultur i języków.. (KAI – zeszyt 1 )

Czytaj więcej: Wybrane Wiadomości KAI - styczeń 2018 r.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.