Z archiwum Jezuitów

Interesującą historię ma w naszej parafii przedwojenna Willa Lubomirskich usytuowana przy ul. Narbutta 21, w której od 1982 roku mieści się Kuria Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Mieszkają w niej i pracują: o. Prowincjał, o. Socjusz Prowincjała, o. Ekonom Prowincji, o. Dyrektor Archiwum oraz Brat pomagający w administracji Prowincji. Znajdują się tu także biura, w których pracuje główna księgowa, szefowa sekretariatu i archiwistka. Na ostatnim piętrze willi mieszkają Siostry felicjanki pracujące w parafii.

Gdy w 1949 r. została erygowana parafia pod wezwaniem św. Szczepana, kaplicę parafialną urządzono właśnie w tej willi przystosowując do tego celu najpierw dwa pokoje, a od roku 1951 wszystkie pomieszczenia parteru. Latem msze święte i nabożeństwa odprawiano na werandzie, która znajdowała się od strony obecnego kościoła i jest teraz zabudowana. W kościele św. Szczepana, wybudowanym w ogrodzie Willi Lubomirskich i uroczyście konsekrowanym 11 listopada 2007 roku, zaczęto odprawiać msze św. już w roku 1999.

Willę przy ul. Narbutta 21, wybudowaną w 1926 roku, zapisała jezuitom w testamencie ostatnia przedwojenna właścicielka księżna Teresa Lubomirska (zm. 1948), której najstarszy syn, książę Henryk Lubomirski, wstąpił do zakonu w 1936 roku. W roku 1927 jego rodzice, Teresa i Kazimierz Lubomirscy, nabyli dom od inżyniera Mieczysława Dunin-Markiewicza, dyrektora generalnego Towarzystwa Handlowo-Przemysłowego TEHATE trudniącego się przemysłem naftowym i metalurgicznym. W tym domu o. Henryk wychował się i tu zrodziło się jego powołanie.

Po II wojnie światowej w willi rezydował Prymas Polski Kardynał August Hlond, gdyż siedziba prymasowska przy ul. Miodowej została zniszczona w 1944 roku. Pisał tu swoje homilie i przemówienia, przyjmował biskupów i wiernych. Aż do śmierci w październiku 1948 roku. Sekretariat prymasowski działał przy Narbutta 21 jeszcze do lutego 1949 roku.

Nowy Prymas, Kardynał Stefan Wyszyński, tak pisał w swoim pamiętniku pod datą 9 lutego 1949 roku:

Wracam do domu 14 lutego b.r. W międzyczasie sekretariat prymasowski będzie przeniesiony z ul. Narbutta na ul. Armii Wojska Polskiego 12. W domu przy ul. Narbutta powstaje parafia pod wezwaniem św. Szczepana Pierwszego Męczennika.

Po powrocie do Warszawy, dnia 14 lutego, napisał: "Wracam z ks. dr Baraniakiem do Warszawy. Zajeżdżamy wprost na Szucha. Dom jest niemal już urządzony, chociaż pracują jeszcze rzemieślnicy. Poświęcam dom Sercu Pana Jezusa, podobnie jak to było na Narbutta".

O. Wojciech Żmudziński SJ

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.