Pierwsze czytanie:
(Iz 45, 1. 4-6)
Psalm responsoryjny:
(Ps 96 (95), 1 i 3. 4-5. 7-8. 9 i 10ac (R.: por. 3))
Drugie czytanie:
(1 Tes 1, 1-5b)
Śpiew przed Ewangelią:
(Por. Flp 2, 15d. 16a)
Ewangelia:
(Mt 22, 15-21)
Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga

Ewangelia według Świętego Mateusza
(Mt 22, 15-21)

 

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie.

Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?»

Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara.

On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

 

cezar     Jezus wiedział, że nasza wiara jest wciąż wystawiana na próbę przez tych, którzy mają władzę, układy czy pieniądze. Jezus zwraca jednak uwagę, że ci, którzy to wszysko posiadają, powinni zaufać wpierw Bogu i to z całego serca. Znając wartość pieniędzy I ich “mocy" zawsze powinniśmy pamiętać to słynne powiedzenie, że "pieniądze szczęścia nie dają''. Dlaczego? Bo zapominając o tej prawdzie możemy zniszczyć czyjeś życie. Uczestnicząc w “wyścigu szczurów" łatwo podeptać to, co człowiek ma najcenniejszego, czyli życie, które dostał od samego Boga…

 

żródło: deon.pl

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.