Jezuici z Zagrzebia proszą o pomoc w odbudowaniu zniszczeń po trzęsieniu ziemi, jakie w sile ponad 6 stopni w skali Richtera nawiedziło Chorwację 29 grudnia 2020 roku. Jego epicentrum znajdowało się kilka kilometrów od chorwackiej stolicy i zniszczyło Bazylikę Serca Pana Jezusa, kolegium oraz dom wspólnoty jezuitów.

     Bazylika została już uszkodzona we wcześniejszym trzęsieniu ziemi w marcu ubiegłego roku. Obecne trzęsienie ziemi spowodowało jeszcze większe uszkodzenia. Na szczęście w tym czasie nie było w bazylice robotników remontowych, gdyż w ostatnim czasie pracowali właśnie w miejscu, w którym spadały cegły z nowego otworu w suficie.

       W czasie trwającego 20 sekund wstrząsu w kościele odprawiano Mszę św. ale nikt nie został ranny. Nowe uszkodzenia pojawiły się także w historycznym budynku kolegium oraz w domu wspólnoty jezuitów. Także siedziba fundacji (Bishop Lang Foundation) w miejscowości Mala Gorica koło Petrinji, która opiekuje się ubogimi ludźmi starszymi, została bardzo poważnie uszkodzona. Wszystkie osoby zostały z budynku ewakuowane i zapewniono im tymczasowe zakwaterowanie. Prezes Fundacji, o. Mijo Nikić SJ został lekko ranny.

     Chorwaccy jezuici modlą się za ofiary trzęsienia ziemi i proszą o pomoc finansową, by wyremontować zniszczone budynki.

źródło: jezuici.pl 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.