"Niech Pan rozpromieni
nad Wami swoje oblicze i niech Wam błogosławi"

 

 

 

 

 

Wszystkim Parafianom
i naszym Przyjaciołom

życzymy wielu łask Bożych
i Szczęśliwego Nowego Roku.

Wasi Duszpasterze Jezuici
oraz Siostry Felicjanki.

   

    "Niech Maryja, Matka Jezusa, pomaga nam zrozumieć i żyć na co dzień braterstwem, które wypływa z Serca Jej Syna, aby przynieść pokój każdemu człowiekowi na tej naszej ukochanej ziemi." - Papież Franciszek

Rekolekcje Adwentowe  -  14/17 grudnia 2014

 

„Byłem przybyszem a przyjęliście mnie!"

Nauki rekolekcyjne wygłosi
O. Wawrzyniec Grotek SJ

w Niedzielę – podczas każdej Mszy św.
Poniedziałek – godz. 9.00, 18.30, 20.00
Wtorek – godz. 9.00, 18.30, 20.00

We Wtorek udzielimy sakramentu chorych

Środa – godz. 9.00, 18.30, 20.00.

Serdecznie zapraszamy do udziału

     Adwent, to w Kościele chrześcijańskim czterotygodniowy okres oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Pierwsze ślady obchodzenia adwentu spotykamy w IV wieku miedzy innymi w liturgii galilejskiej i hiszpańskiej. Obecnie adwent obejmuje 4 kolejne tygodnie począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do Bożego Narodzenia.

 

     W czasie odprawiania Mszy św. roratniej zapala się dodatkową świecę, która symbolizuje Maryję. To Ona oczekiwała Zbawiciela, czekała na Jego przyjście, kiedy anioł Gabriel zwiastował Jej, że pocznie i porodzi Syna. Jako Matka Pana Jezusa oczekiwała w szczególny sposób na Życie, które wzrastało pod Jej sercem i jako Matka Kościoła razem z Kościołem czeka na ponowne przyjście chwalebnego, uwielbionego Chrystusa, a królując w niebie razem z Nim, wspiera Kościół w jego oczekiwaniu na ostateczny Dzień Pański..

     Świeca Maryjna– Roratka zazwyczaj jest to biała bądź żółta, wysoka świeca przewiązana białą lub niebieską wstążką i udekorowana zielenią, zapalana w czasie Mszy św. roratniej. Jest symbolem Maryi, która podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca, tak Ona poprzedziła przyjście Jezusa- Światłość świata.

     Dzieci zabierają idąc na roraty zabierają ze sobą lampiony, aby rozświetlały mroki grudniowej nocy. Ten piękny symbol przypomina nam o konieczności zbierania przez cały Adwent dobrych uczynków, aby wskazać Chrystusowi drogę do naszego serca.

    Wieńce adwentowe i umieszczone w nim cztery świece symbolizują cztery niedziele adwentowe. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu. I świeca symbolizuje przebaczenie przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy wobec Niego. II świeca stanowi symbol wiary Narodu Izraelskiego jako wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej. III z kolei świeca odnosi się do radości króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem. IV świeca symbolizuje nauczanie proroków, głoszących przyjście Mesjasza.

     W Wigilię Bożego Narodzenia wszystkie palące się świece stanowią symbol bliskości „przyjścia" Jezusa. Światło świec w wieńcu oznacza nadzieję. Zieleń stanowi symbol trwającego życia. Wieniec adwentowy jest symbolem wyczekującego w miłości i radości Ludu Bożego. Stanowi także symbol zwycięstwa i godności królewskiej. Jest formą hołdu dla oczekiwanego Chrystusa jako zwycięzcy, króla i wybawiciela.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.