Kochani Parafianie zapraszam Was do przesyłania zdjęć związanych z Triduum Paschalnym i Świętami na adres e-mail - wieslaw.kulisz(at)interia.pl  Wspólnie z naszą całą rodziną parafialną zatrzymajmy się w przebłagalnej modlitwie pod krzyżem Chrystusa z nadzieją i wiarą w Jego Zmartwychwastwanie. 

 

    #Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc – pod tymi hasztagami w Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną internauci będą publikowali materiały związane z Triduum Paschalnym i świętami. Media społecznościowe, szczególnie w czasie, gdy pozostajemy w domach, stwarzają możliwość komunikacji i tworzenia wspólnoty – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w czasie epidemii, kiedy ograniczamy nasze kontakty nawet z rodziną i przyjaciółmi, media społecznościowe są odpowiednią przestrzenią, w której w prosty sposób możemy dzielić się tym jak przeżywamy Triduum Paschalne i Wielkanoc oraz dawać świadectwo wiary.

„Zapraszam, by w Wielki Piątek publikować zdjęcia krzyży, które mamy w domach z cytatami z Pisma Świętego i hasztagiem #Krzyz. W tym dniu umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, zatrzymujmy się przy nim na modlitwę i adorację. Pomyślmy także o naszym życiowym krzyżu i prośmy Pana Jezusa, aby nam pomógł nieść nasz codzienny krzyż” – mówił.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by w Wielką Sobotę zamieszczać zdjęcia koszyków wielkanocnych z hasztagiem #Swieconka. „W tym roku, z powodu rygorów sanitarnych, nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów. W Niedzielę Wielkanocną, na początku uroczystego śniadania, pokarmy będzie błogosławił ojciec rodziny lub inna osoba. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych koszyczków wielkanocnych m.in. z pisankami, zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Efektem możemy podzielić się z innymi dzięki zdjęciom i filmikom z hasztagiem #Swieconka” – dodał.

Rzecznik Episkopatu zaproponował również, żeby w Niedzielę Wielkanocną publikować w mediach społecznościowych zdjęcia i filmiki z hasztagiem #Wielkanoc.

„Wiemy, że władze państwowe zalecają, by tegoroczne święta z powodu epidemii spędzić tylko w gronie domowników. Nie oznacza to jednak, że nie mamy być w kontakcie z rodzinami i znajomymi. Oprócz rozmów telefonicznych i przez komunikatory internetowe, możemy przesyłać bliskim wraz z życzeniami zdjęcia i nagrania naszych świątecznych stołów oraz tych, którzy przy nich zasiadają. Wystarczy użyć smartfona. W ten sposób będziemy wspólnie przeżywać radość, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa. Publikacja naszych domowych materiałów z hasztagiem #Wielkanoc pozwoli stworzyć „wirtualny stół wielkanocny” i rzeczywistą wspólnotę, choć za pośrednictwem mediów. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale w tej trudnej sytuacji pozwala nam na wspólne świętowanie, tak by nikt nie był sam w tym czasie” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zachęcił także, by w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy uczestniczyć w liturgiach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.„Możliwości jest bardzo wiele, możemy włączać się w transmisje ogólnopolskie np. z Jasnej Góry, od czwartku do soboty o godz. 18.00 w TVP3. Liturgie będzie transmitowało on-line również wiele parafii. Będą też transmisje z Watykanu, m.in. Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o godz. 21.00 z papieżem Franciszkiem oraz w Wielkanoc w południe modlitwy Regina Coeli i błogosławieństwa +Urbi et Orbi+, którego całemu światu udzieli Ojciec Święty. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 telewizyjne orędzie wielkanocne wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W czasie Triduum Paschalnego czytajmy Pismo Święte, szczególnie ewangeliczne opisy Ostatniej Wieczerzy, Męki Pańskiej i zmartwychwstania, rozważajmy ich głębię. To czas, w którym dzięki wspólnej modlitwie w naszych najbliższych rodzinach możemy odkrywać znaczenie domowego Kościoła i liturgii domowej. Pamiętajmy również o osobach starszych, samotnych i chorych” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

BP KEP

źródło:episkopat.pl

eucharystiaWIELKI CZWARTEK
Pamiątka Ustanowienia SAKRAMENTÓW EUCHARYSTII I KAPLAŃSTWA

"… i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam…"
ks. Jan Twardowski

Czcigodny Ojcze Proboszczu, Drodzy Ojcowie posługujący w naszej Parafii św. Szczepana.

Dziękujemy Wam, że odpowiedzieliście na głos Chrystusa, który wzywał Was do pójścia za Nim.
Dziękujemy za Waszą pracę w Parafii św. Szczepana. Za każdą Eucharystię, kazanie, spowiedź, modlitwę,
błogosławieństwo, za wszystkie udzielone sakramenty i za wszystkie łaski, które dzięki Waszej posłudze otrzymaliśmy od Pana – z głębi serca dziękujemy! Jesteśmy także wdzięczni za Waszą serdeczność, uśmiech, życzliwość, otwartość, wszelką pomoc i poświęcony czas. Chcemy Was zapewnić, że każdego z Was otaczamy swoją modlitwą, a dziś – w dniu Waszego święta czynimy to w sposób szczególny.

Życzymy Wam, abyście zawsze pozostali wierni Chrystusowi. Niech On obdarza Was tymi łaskami,
których potrzebujecie, by jeszcze pełniej realizować kapłańskie powołanie.
Życzymy zdrowia, radości, życzliwych ludzi na swej drodze, a także realizacji osobistych pragnień.
A przede wszystkim życzymy, abyście wzorem Chrystusa byli Dobrymi Pasterzami i osiągnęli świętość!

Nasze serdeczne życzenia kierujemy także w stronę wszystkich kapłanów pochodzących z naszej Parafii,
a także wszystkich, którzy pełnili kapłańską posługę w naszej parafii.

Szczęść Wam Boże!

     Kochani Parafianie i Nasi Przyjaciele, z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie możemy uczestniczyć w Triduum Paschalnym w naszym kościele parafialnym.

     W związku z tym zapraszamy na transmisję on-line Uroczystości Triduum Paschalnego z naszego kościoła na kanale YouTube:


- 9 kwietnia 2020 r. o godz. 18.30. - Wielki Czwartek - Liturgia Wieczerzy Pańskiej -
https://youtu.be/Pa_Y8nVI4AM
- 10 kwietnia 2020 r. o godz.15.00. - Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej - https://youtu.be/PH9oE5XjQVk
- 11 kwietnia 2020 r. o godz. 20.00. - Wielka Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej - https://youtu.be/iy8IHMI8r-I

krzy Chrystusa

 

     Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

     Sekretarz Episkopatu przypomniał, że z powodu rygorów i ograniczeń sanitarnych, Wielki Tydzień i kończące go Triduum Paschalne większość wiernych będzie przeżywała bez obecności na Mszach Świętych, liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościołach. „Ta sytuacja nie może nas uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się duchowo w modlitwę Kościoła w naszych domach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, prowadzone ze świątyń. Odprawiajmy w rodzinach nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, módlmy się różańcem, czytajmy Pismo Święte.

„Transmisje nigdy nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów. W tych dniach jednak są dla większości jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła. Dlatego starajmy się wzbudzać w sobie pragnienie i tęsknotę za realnym spotkaniem z Chrystusem, szczególnie w sakramencie pojednania i pokuty oraz Eucharystii. Skorzystajmy z wielu inicjatyw naszych duszpasterzy, którzy w tych trudnych dniach chcą być razem ze swoimi wiernymi i posługiwać im sakramentalnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii” – powiedział.

Bp Miziński podkreślił, że ważne jest, by w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy przekazywać prawdy wiary dzieciom i młodzieży. „To zadanie staje szczególnie przed rodzicami i opiekunami, którzy dając świadectwo własnej wiary i przeżywania czasu paschalnego, zachęcają swoje dzieci do uczestnictwa w modlitwie. Objaśniajmy im znaczenie symboli i znaków związanych z Triduum Paschalnym” – dodał.

Sekretarz Episkopatu zachęcił do tego, by w Wielki Czwartek szczególnie modlić się w intencji swoich duszpasterzy, a w Wielki Piątek adorować krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu. „W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa, obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa w liturgii Męki Pańskiej poprzez transmisje, włączmy się w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Watykanu” – powiedział bp Miziński. „W tym roku, w Wielką Sobotę, z powodu epidemii, nie możemy święcić pokarmów. Zamiast tego zachęcam, by ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Treść takiego błogosławieństwa jest m.in. na stronie Episkopatu Polski (episkopat.pl) i stronach diecezjalnych” – wskazał.

„Kulminacją liturgii Wielkiego Tygodnia jest Wigilia Paschalna i Msza Święta rezurekcyjna w wielkanocny poranek, które przynoszą radość zmartwychwstania, czyli zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem. W najbliższych dniach Kościół poprzez liturgię chce wlewać w nasze serca nadzieję, dawać pokój i pocieszenie; chce ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to Jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i naszą przyszłość” – podkreślił sekretarz Episkopatu.

BP KEP

źródło: episkopat.pl

     Kochani, przeżywając uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, który jest zapowiedzią Jego męki i zmartwychwstania, zdjednoczmy się w naszych rodzinach we wspólnej modlitwie. Niech Wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa.

                        Zjednoczeni we wspólnej modlitwie Ojcowie Jezuici. 

 

Zdjęcia z naszej parafialnej procesji z Palmami. 

   palma2        

     

 

     Tegoroczne rekolekcje wpisały się w trudne doświadczenie trwającej na całym świecie pandemii koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Możemy śmiało powiedzieć, że zdążyliśmy razem z dziećmi przeżyć trzy dni wspaniałego rekolekcyjnego czasu zanim zostały zamknięte szkoły, instytucje i podjęte decyzje o zakazie zgromadzeń, które dotyczą także wspólnoty Kościoła. Dziękujemy Bogu i Siostrom Dominikankom za ten piękny czas. Dzieci tradycyjnie zostały podzielone na 3 grupy wiekowe. Na nauki rekolekcyjne przychodziły do kościoła z Wychowawcami.

     Temat przewodni rekolekcji: Iść w drogę. Nie zabrakło wspólnego śpiewu, ciekawych opowiadań i zadań, które dzieci otrzymywały na zakończenie rekolekcyjnego spotkania. Młodsi z pewnością zapamiętają zdanie: Rekolekcje to takie lekcje, kiedy duży i mały chce być doskonały! Przesłanie dla starszych: Kiedy Ci trudno nie odlatuj tylko wołaj Jezu ratuj!

Zatem bądźmy doskonali jak Ojciec nasz niebieski i pamiętajmy, że najlepszym ratownikiem jest Jezus!

 

 

Wielki Tydzień
Spowiedź w naszym kościele

 

Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środa
Podczas wszystkich Mszy św.

Wielki Czwartek
Od godz. 8.00 – do 13.00
Od godz. 14.00 – 16.30

Wielki Piątek
Od godz. 8.00 do godz. 13.00 

Wielka Sobota
Od godz. 8.00 do godz. 13.00
Od godz. 14.00 – 16.30

    Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz Papieża Polaka apeluje o duchową łączność o godz. 21.37 i zapalenie 2 kwietnia o tej godzinie świec w naszych oknach.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym KAI komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy – trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o godz. 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

KAI/ md, mp/ Kraków

 

źródło: episkopat.pl

OGŁOSZENIE
W SPRAWIE ORGANIZACJI I ZASAD UDZIAŁU W LITURGII ŚWIĄT I NIEDZIEL

     W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemii na terenie kraju wprowadzam, obowiązujące do odwołania, zmiany w organizacji i zasadach uczestnictwa w liturgii świątecznej:

  • Msze św. będą odprawiane o zwykłych godzinach w kaplicy św. Judy Tadeusza w Domu Parafialnym;
  • Msze św. będą odprawiane bez udziału ludu, z wyjątkiem osób zamawiających intencję danej mszy św. oraz ich osób najbliższych, z zachowaniem 5-osobowego limitu uczestników, poza celebransami oraz osobami posługującymi przy liturgii;
  • W godzinach mszy św. będą się odbywały zwykłe dyżury spowiedników w kościele;
  • W tym samym czasie będzie istniała możliwość przystąpienia do komunii św. w kościele poza mszą św., jak również krótkiej indywidulanej modlitwy;
  • Prosimy o stosowanie się do poleceń księży kierujących porządkiem w kościele oraz pilnujących przestrzegania powyższych zasad.

Proboszcz Parafii
św. Szczepana na Mokotowie

Copyright © 2014. All Rights Reserved.