O północy, w świętą Noc Bożego Narodzenia w kościele  św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie została odprawiona Uroczysta Pasterka w intencji Parafian i Dobroczyńców.

nar 1885nar 1886nar 1896nar 1904nar 1914nar 1923 Fot.: Zbyszek Kubisiak

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii: "Pasterka 2014"

Nagranie z koncertu kolęd w wykonaniu scholi "Promyki Miłosierdzia" i z uroczystej Pasterki znajduje się w zakładce Media: kliknij tutaj...

     Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski z Betlejem przez Wiedeń i miejscowość Svit na Słowacji, gdzie nasi harcerze przejęli je od słowackich skautów. Tegoroczne hasło z którym wędruje Betlejemskie Światło Pokoju brzmi: "POKÓJ JEST W NAS". O tym dobitnie przypomniał nam św. Jan Paweł II gdy mówił: "Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym".

     W dniu dzisiejszym, w IV Niedzielę Adwentu Betlejemskie Światło Pokoju harcerze i zuchy ze Szkoły Podstawowej nr 85, przynieśli do naszej świątyni . Każdy mógł je wziąć do swojego domu, aby towarzyszyło nam podczas wieczerzy wigilijnej i łączyło nas z miejscem narodzin Zbawiciela – Księcia Pokoju.

 

sw7sw8sw1sw2sw3sw3asw4sw5sw6sw0 Fot.: Zbyszek Kubisiak

     Rekolekcje Adwentowe  w naszej parafii trwały od 14 - 17 grudnia 2014 r., we wtorek o godz. 9.00, została odprawiona Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu chorych.

 

rekl6rekl7rekl8rekl9rekl120rekl11rekl12 Fot.: Zbyszek Kubisiak

 Zapraszamy do galerii zdjęć: Sakrament Chorych

     „Byłem przybyszem a przyjęliście mnie" – to temat Rekolekcji Adwentowych, które rozpoczęły się w naszej parafii. Rekolekcje trwać będą do środy, 17 grudnia włącznie. Nauki rekolekcyjne w niedzielę, głoszonne były podczas każdej Mszy św. Od poniedziałku do środy o godz. 9.00, 18.30 oraz o godz. 20.00 dla środowiska akademickiego. Rekolekcje głosi O. Wawrzyniec Grotek SJ. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

rek13rkl1  Fot.: Zbyszek Kubisiak

 

rek1rek11rek3rek6  Fot.: M. S.

   W niedzielę 7 grudnia 2014 r. w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, grupa warsztatowa i duszpasterska "Droga Ikony", skupiająca amatorów sztuki ikonopisania, wywodzącej się z dawnych tradycji, zaprosiła parafian na wystawę swoich prac pt. "Błogosławiona, któraś uwierzyła". Zaprezentowano ponad czterdzieści ikon Maryjnych, które przez cały dzień towarzyszyły wspólnym modlitwom.

   Podczas Mszy św. w intencji parafian homilię wygłosił założyciel i duszpasterz grupy "Droga Ikony" O. Jacek Wróbel SJ. Przypomniał również, że siedem lat temu grupa znalazła swoje miejsce przy parafii św. Szczepana, skupiając osoby zafascynowane ikoną, dla których twórczość artystyczna jest sposobem pogłębiania życia wewnętrznego i modlitwy.

 

 Ikony3Ikony5Ikony7Ikony10Ikony12Ikony15Ikony16 zapraszamy do galerii zdjęć: Ikony Maryjne

 

   Grupa organizuje warsztaty z rysunku ikonograficznego, technik pozłotnictwa oraz sztuki ikonopisania na kilku stopniach zaawansowania. Bierze udział w wystawach i plenerach. Obecnie realizuje trzyletni Program Medytacji Ikonograficznych, włączając się w przygotowania Kościoła do Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.

    W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Mszy św. o godz. 18.30  został uroczyście otwarty Rok Życia Konsekrowanego w naszej parafii.

 

rkz1rkz2rkz3rkz4rkz5rkz6
  Fot.: Zbyszek Kubisiak

 

    Z woli papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 roku do 02 lutego roku 2016 w całym Kościele będzie trwał Rok Życia Konsekrowanego. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj"

    Ogłaszając ten Rok w listopadzie 2013 r. papież powiedział: "życie konsekrowane jest złożone, jest pełne łaski ale i grzeszności. W tym roku pragniemy uznać i wyznać nasze słabości, pragniemy też z mocą pokazać światu ile wśród nas jest świętości i żywotności. Jak wiele jest świętości ukrytej w naszych domach, klasztorach, ale przez to nie mniej owocnej, która sprawia, że konsekrowani są "żywymi ikonami Boga" po trzykroć Świętego.

 

    "Niech Rok Życia Konsekrowanego, który został rozpoczęty w pierwszą niedzielę adwentu, będzie również okazją do modlitwy za tych którzy realizują swe powołanie w Zakonach w Instytutach Świeckich, czy w Indywidualnych Formach Życia Konsekrowanego. Niech będzie czasem modlitwy o nowe, święte powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła." Bp Kazimierz Gurda Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego KEP

 

   

 

    Grupa modlitewna - "Wierni Małżeństwu"

zaprasza na cotygodniowe spotkania we wtorki o godz. 19.15, do kaplicy św. Judy Tadeusza.

    Żarliwą modlitwą obejmujmy małżeństwa grożącym rozwód, separacja, odejście od Kościoła. Modlimy się za całe rodziny, aby w dobie kryzysu rodziny pozostały wierne Bogu i żyły w poszanowaniu najwyższych wartości.

     W pierwszy wtorek m-ca grupa uczestniczy w wieczornej Mszy św. o 18.30. dzieli się słowem, przypominając fragmenty encyklik JPII, oraz myśli autorytetów do spraw małżeństwa i rodziny.

 

 

 Modlitwa w problemach małżeńskich

   Święty Judo Tadeuszu, zwracamy się do Ciebie w naszych problemach małżeńskich. Błagaj Wszechmogącego Boga, aby udzielił nam światła do zobaczenia siebie nawzajem takimi, jakimi naprawdę jesteśmy. Pomóż nam codziennie wzrastać w poznaniu siebie i wzajemnej miłości, ucząc się kochać i być kochanym. Pozwól nam, święty Judo Tadeuszu, zobaczyć i wykorzenić wszelkie objawy egoizmu i dziecinnego szukania siebie - tych ukrytych nieprzyjaciół dojrzałej miłości. Daj, abyśmy ucząc się dawać i przyjmować miłość, wspierali się wzajemnie przez wszystkie pozostałe dni naszego życia małżeńskiego. Amen.

 

 

    Podczas Adwentu, od poniedziałku do piątku o godz. 6.30 dzieci i młodzież uczestniczą w Roratach. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. Razem z Maryją oczekujemy na przyjście Zbawiciela.

roraty1roraty2roraty3roraty4roraty5roraty6roraty7roraty8roraty9roraty10roraty11roraty12roraty13roraty14roraty15roraty16                                                                     Po roratach na dzieci czeka słodki poczęstunek.

    11 listopada 2014 r. świętowaliśmy 7 rocznicę konsekracji naszego kościoła. Dziękujemy  Bogu za dar tej świątyni i modlimy się z wdzięcznością za wszystkich, którzy mieli udział w jej powstaniu i wyposażeniu a teraz nadal wspierają kolejne etapy prac.

 

Historia budowy naszego kościoła we wspomnieniach 

 

                           szczepan

 

     Dzień 11 listopada 2007 jest dniem konsekracji naszego kościoła, której w imieniu Ks. Arcybiskupa Metropolity dokonał Ks. Biskup Marian Duś. Na ten moment parafia św. Szczepana czekała 58 lat. Jest pierwszą parafią erygowaną przez Arcybiskupa (wówczas) Stefana Wyszyńskiego, gdy objął Archidiecezję Warszawską. Przez 50 lat nie mogliśmy otrzymać pozwolenia na budowę. Po roku 1989 problemem stała się jego lokalizacja. Przez te wszystkie lata nabożeństwa odbywały się w ciasnej kaplicy wygospodarowanej na parterze dawnej willi Lubomirskich, od roku 1936 należącej do Towarzystwa Jezusowego (Jezuitów). W końcu zdecydowaliśmy się na umiejscowienie kościoła na terenie zakonnym, między kaplicą a wybudowanym w latach 80-tych domem parafialnym. Przestrzeń wydawała się zbyt ciasna na kościół, ale zespół architektów (Państwo Wyszyńscy, Barbara Namedyńska i Krystyna Marszałek) trafili w przysłowiową 10-tkę dając projekt, który zaowocował świątynią wtopioną w otoczenie, kameralną i co najważniejsze, sprzyjającą modlitwie.

     W marcu 1998 roku, przy ofiarnym udziale parafian, rozpoczęto budowę kościoła. O. Andrzej Kiełbowski sprowadził do budowy ekipę górali i nieustannie czuwał nad przebiegiem prac. W efekcie, gdy we wrześniu Ks. Prymas Kard. Józef Glemp dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego, kościół już "wyszedł z ziemi" i Mszę św. koncelebrowano w murach kościoła. We wrześniu 1998, na jubileusz 50-lecia Parafii kościół był "pod dachem". Jubileusz obchodzono w budującej się świątyni (19.09.1999) i od tego czasu regularnie sprawowano Eucharystię w kościele - najpierw tylko w niedzielę (w dzień powszedni w kaplicy). W Wielkim Poście roku 2000 kościół już był intensywnie wykorzystywany, choć cały czas trwały prace budowlane.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.