Fundacja INIGO oferuje różne formy pomocy psychologicznej i duchowej - psychoterapię indywidualną i grupową, porady duchowe, grupy wsparcia, mediacje oraz różne warsztaty rozwoju osobistego - wszelkie informacje można znaleźć na stronie fundacji: www.inigo.org.pl.

     W celu wybrania odpowiedniej formy pomocy dla siebie jest możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji z wybranym specjalistą (zespół INIGO - http://inigo.org.pl/zespol). Na konsultację można umówić się dzwoniąc do sekretariatu codziennie w godzinach 16:00-19:00. Telefon - 797 002 584.

 

      Od października ruszają następujące inicjatywy m.in. (szczegółowe informacje nt inicjatyw znajdują się na stronie internetowej fundacji).

      Grupa warsztatowa "Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia" (trwają zapisy)
Zapraszamy na warsztaty „Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia”. Inspirowane są one programem 12 kroków AA poszerzonym o psychologiczną i duchową refleksję. Bazują na chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, łączą rozwój duchowy i psychoedukację. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Psychoterapia grupowa (trwają zapisy)
Proponujemy kolejną edycję psychoterapii grupowej. Zapraszamy osoby, które chcą pokonać trudności w relacjach z innymi, zbudować poczucie własnej wartości, zaakceptować siebie, zwalczyć lęk ograniczający pełnię życia, zwiększyć świadomość swoich uczuć, nauczyć się radzić sobie z emocjami. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Grupa wsparcia dla kobiet kochających za bardzo (trwają zapisy)
W trakcie spotkań uczestniczki będą miały możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, dostarczą sobie wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Spotkania dostarczą wiedzy na temat uzależnienia od toksycznej miłości, budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Grupa wsparcia dla kobiet po rozstaniu (trwają zapisy)
Grupa wsparcia z elementami pracy warsztatowej. Zapraszamy kobiety doświadczające cierpienia związanego z rozstaniem z bliską osobą. Grupa pomoże Ci zwalczyć uczucie pustki, osamotnienia i bezradności, ułatwi dokonanie zmian prowadzących do tego, by zacząć żyć szczęśliwie własnym życiem. PAŹDZIERNIK 2015 - CZERWIEC 2016

     Szkoła dla Rodziców (trwają zapisy)
Zapraszamy Rodziców na trening praktycznych umiejętności komunikacji z dzieckiem. Udział w Szkole dla Rodziców zaoowocuje bardziej satysfakcjonującą relacją z dzieckiem i umocnieniem swojej roli rodzica. Program jest rekomendowany przez MEN. STYCZEŃ 2016

 

    Tym razem na okładce naszej parafialnej gazetki jest Ikona Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Okładką pragniemy nawiązać do trwającego w Rzymie Synodu biskupów na temat rodziny, jej posłannictwa w świecie współczesnym. Rodzina jak każdy przyzna, to podstawowa komórka społeczna, wspólnota miłości. W niej przychodzą na świat dzieci, w niej się wychowują i dojrzewają do pełni człowieczeństwa. W rodzinie się wszystko zaczyna.

     Niech lektura tego pisma przybliży nas do siebie i przekona, że warto włączyć się w codzienne budowanie rodziny parafialnej. Umiejmy dostrzegać najmniejsze bodaj dobro, jakie Bóg nam daje i chciejmy się nim dzielić z innymi. I już myślimy o kolejnej edycji "Naszej Parafii".

 

     Czytaj dalej: "Nasza Parafia"

 

 

Wizytacja Kanoniczna

Parafia św. Szczepana, ul. Św. Szczepana 1
02-568 Warszawa
Ks. Kard. Kazimierz Nycz

 

 

 

 

Niedziela, 25 października 2015

Godz. 9.15 - Przyjazd Księdza Kardynała

- Powitanie przed kościołem
- Liturgiczne rozpoczęcie wizytacji

Godz. 9.30 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia po Komunii

Godz. 11.00 – Msza dla dzieci

- Przywitanie: O. Proboszcz, schola, ministranci, rodzice
- Ks. Kardynał – słowo do zebranych i do dzieci

Godz. 11.45

- Spotkanie z grupami duszpasterstwa – kaplica św. Judy Tadeusza

Godz. 12.30 – Msza św.

- Suma z udziałem wszystkich grup parafialnych
- Sprawozdanie z życia parafii – O. Proboszcz

Godz. 13.30

- obiad

Godz. 15.00

- Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Zespołu ŚDM

Godz. 16.00

- Spotkanie z Katechetami

Godz. 17.00 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia po Komunii

Godz. 18.30 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia po Komunii

Godz. 20.00 – Msza św.

- Ks. Kardynał – przemawia na początku Mszy św.

 

Wizytacja Szkół na terenie naszej Parafii

 

Poniedziałek, 26 października 2015

Godz. 9.00

- Przyjazd Ks. Kardynała do parafii

Godz. 9.30

- Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Narbutta 14

Godz. 10.30

- Zespół Szkół Licealnych i Technicznych, ul. Wiśniowa 56

Godz. 11.30

- XLII LO im. Marii Konopnickiej, ul. Madalińskiego 22

Godz. 12.30

- Kancelaria parafialna

Godz. 13.00

- obiad z kapłanami dekanatu
- Zakończenie wizytacji

     W ramach trwającego Roku Życia Konsekrowanego, w sobotę 26 września uczestniczyliśmy w jednodniowej, autokarowej pielgrzymce na Jasną Górę

 

DSC09294DSC09297DSC09302DSC09315DSC09317DSC09320DSC09332DSC09338DSC09344DSC09345DSC09361DSC09358DSC09362DSC09366DSC09373DSC09385DSC09387DSC09388DSC09389DSC09391DSC09393DSC09464DSC09394DSC09397DSC09405DSC09447DSC09456DSC09430DSC09468DSC09469DSC09476DSC09477DSC09486DSC09526DSC09502DSC09503DSC09504DSC09529DSC09530DSC09541

Jan Paweł II - Patron Rodziny

List Episkopatu Polski zapowiadający obchody XV Dnia Papieskiego (11 października 2015 r.)

 

 Drodzy Bracia i Siostry!

 „Jan Paweł II – patron rodziny” to hasło XV Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony już za tydzień, w niedzielę 11 października. Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat świętego papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Tegoroczne obchody zbiegają się z obradami Synodu Biskupów, który rozpoczyna się dzisiaj (4 października) w Rzymie, pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym”. Dzień Papieski jawi się zatem jako wezwanie do refleksji nad rodziną oraz do wytrwałej modlitwy w jej intencji.

1. Małżeństwo i rodzina w Biblii

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli zawiera biblijne obrazy stanowiące podwaliny pod chrześcijańskie nauczanie o powołaniu mężczyzny i kobiety do bycia mężem i żoną, ojcem i matką. Autor natchniony w Księdze Rodzaju ukazuje mężczyznę, który czuje się nieszczęśliwy i samotny. Kard. Gianfranco Ravasi zauważa, że pierwszy człowiek chciałby mieć kogoś bliskiego, z kim mógłby spotkać się jak równy z równym. Bóg widzi, że „wszelka istota żywa” nie stanowi odpowiedniej pomocy dla mężczyzny. Podczas głębokiego snu Adama, Bóg stwarza kobietę. Tradycja żydowska zawarta w Talmudzie twierdzi, że kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną. Adam zachwyca się istotą, którą dostrzega obok siebie. Dziękuje Bogu, że spełnił jego marzenie. Odtąd Adam i Ewa tworzą małżeństwo, stają się jednym ciałem. Z jedności pojmowanej przez pryzmat aktu płciowego płynie dobro i błogosławieństwo. Biblia, podchodząc pozytywnie do ludzkiej seksualności, widzi ją jako rzeczywistość stworzoną przez Boga dla dobra człowieka, która ma być realizowana wyłącznie w małżeństwie. Owa jedność ciał jest także wyrazem duchowej komunii osób – męża i żony – którą tworzą poprzez wspólnotę całego życia. Owocem zaś tej duchowo-cielesnej wspólnoty jest dziecko (por. kard. G. Ravasi, Katecheza wygłoszona w Warszawie dn. 17.04.2015 r.).

Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii, wobec pytań i zgłoszonych wątpliwości, potwierdza wyraźnie nierozerwalność małżeństwa słowami: „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela” (Mk 10,9).

Czytaj więcej:  XV Dzień Papieski - Jan Paweł II - Patron Rodziny

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA
XLIX ŚWIATOWY DZIEŃ
ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU

Przekaz o rodzinie jako uprzywilejowanym miejscu spotkania w bezinteresownej miłości

Temat rodziny jest w centrum pogłębionej refleksji kościelnej i procesu synodalnego, obejmującego dwa Synody, nadzwyczajny – niedawno zakończony – i zwyczajny, który odbędzie się w październiku br. W tym kontekście uznałem za stosowne, by punktem odniesienia dla tematu najbliższego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu była rodzina. Rodzina jest zresztą pierwszym miejscem, w którym uczymy się porozumiewać. Powrót do tego pierwotnego momentu może nam pomóc zarówno w nadaniu przekazowi większej autentyczności i cech ludzkich, jak i w spojrzeniu na rodzinę z nowego punktu widzenia.

Możemy zaczerpnąć inspirację z ewangelicznego obrazu, jaki stanowi wizyta Maryi u Elżbiety (Łk 1, 39-56). «Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała: 'Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona'» (ww. 41-42).

Przede wszystkim epizod ten pokazuje nam przekaz jako dialog, który splata się z mową ciała. Pierwszą odpowiedź na pozdrowienie Maryi daje bowiem dzieciątko, radośnie poruszając się w łonie Elżbiety. Wyrażanie radości ze spotkania jest w pewnym sensie archetypem i symbolem wszelkiego przekazu, którego uczymy się, zanim jeszcze przyjdziemy na świat. Łono, które nas nosi, jest pierwszą«szkołą» przekazu, na który składa się słuchanie i kontakt cielesny, gdzie zaczynamy oswajać się ze światem zewnętrznym w bezpiecznym środowisku, słysząc uspokajające bicie serca mamy. To spotkanie dwóch istot jednocześnie tak bliskich i jeszcze tak sobie obcych, spotkanie pełne obietnic, jest naszym pierwszym doświadczeniem przekazu. Jest to doświadczenie wspólne nam wszystkim, bo każdego z nas urodziła matka.

Czytaj więcej: 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

 

Wychowywać do pełni człowieczeństwa

 List Pasterski Episkopatu Polski z okazji V Tygodnia Wychowania 13-19 września 2015 r.

 

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,
Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Wychowawcy,
Droga Młodzieży, Kochane Dzieci!

 

Z woli Bożej Opatrzności wchodzimy w nowy rok szkolny. Dla jednych będzie on początkiem nowego etapu życia, dla innych kontynuowaniem zdobywania wiedzy o człowieku, świecie i Bogu. Wszystkich, a zwłaszcza rodziców i wychowawców, zachęcamy do refleksji nad wszechstronną formacją człowieka. Temu zagadnieniu będzie poświęcony V Tydzień Wychowania, który rozpoczniemy w przyszłą niedzielę, 13 września.

Przykładem całościowego wychowania człowieka jest działalność św. Jana Bosko (1815-1888), założyciela rodziny salezjańskiej, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym roku. Zaproponował on system wszechstronnego wychowania młodego człowieka, przygotowując dzieci i młodzież do uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym. Uczył także świadomego podejmowania zadań chrześcijanina w świecie współczesnym. Ks. Jan Bosko – jak podkreślił ostatnio papież Franciszek – „dał metodę wychowawczą na dzisiejsze czasy” (List do Przełożonego Generalnego Salezjanów, 24 czerwca 2015 r.).

 

1. Jezus Chrystus na drodze naszego rozwoju

W Ewangelii według św. Marka, którą przed chwilą usłyszeliśmy, jest przedstawiona scena uzdrowienia człowieka głuchoniemego. Zdumieni świadkowie tego wydarzenia skomentowali je jednoznacznie: „Dobrze uczynił wszystko” (Mk 7, 37). Opinię tę możemy odnieść do całego życia i działania Jezusa Chrystusa, który właśnie dobro człowieka uczynił celem swojej zbawczej działalności. W pojęciu dobra mieści się zarówno troska o kondycję fizyczną, jak i duchową. Chrystus przyszedł bowiem po to, aby człowiek miał życie i to w całej pełni.

Czytaj więcej: V Tydzień Wychowania 13-19 września 2015 r.

     W podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście w dniach 5-13 września br. odbędzie się wystawa ikon „Wierzę w Syna Bożego”, na której swoje prace prezentuje ponad 30 twórców związanych ze środowiskiem Droga Ikony. Wystawa jest owocem rocznej pracy ikonopisów w ramach trzyletniego Programu Medytacji Ikonograficznych, który jest odpowiedzią grupy na zaproszenie Episkopatu do włączenia się w przygotowania Kościoła do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

     Wystawa będzie czynna:

Wernisaż 5 września (sobota) po Mszy św. o godz. 16.00
poniedziałek – środa w godz. 15.00 – 21.00
czwartek – niedziela w godz. 9.00 – 21.00

 

 

 

"Błogosławcie Pana, wszystkie dzieła Pańskie, 
 chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.

 Błogosławcie Pana, aniołowie Pańscy,
 błogosławcie Pana, niebiosa.

 Błogosławcie Pana, wszelkie wody podniebne,
 błogosławcie Pana, wszystkie potęgi.

 Błogosławcie Pana, słońce i księżycu,
 błogosławcie Pana, gwiazdy na niebie.

 Błogosławiony jesteś, Panie, na sklepieniu nieba, 
 pełen chwały i wywyższony na wieki." 

                                         Pieśń (Dn 3, 57-88. 56)
                                         Całe stworzenie wielbi Boga

 

IMG 0946IMG 0938IMG 2217IMG 2310IMG 9142IMG 2319IMG 2321IMG 1601

     20 czerwca 2015 r. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, zorganizował jednodniową autokarową pielgrzymkę na Podlasie.

Pielgrzmi zwiedzili:

Drohiczyn – głównie muzeum diecezjalne,
Ostrożany - sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej, z kopią obrazu Matki Boskiej z bazyliki S.M. Maggiore w Rzymie,
Koterka - cerkiew prawosławna,
Tokary - zabytkowy drewniany kościół,
Mielnik - kościół, cerkiew, wzgórze zamkowe, kopalnia kredy, pomnik Żołnierzy Wyklętych. 

 

nar 5631nar 5648nar 5653nar 5664nar 5678nar 5679nar 5685nar 5690nar 5705nar 5715nar 5741nar 5748nar 5769nar 5775nar 5779nar 5781nar 5783nar 5784nar 5800nar 5802nar 5810nar 5814nar 5816nar 5827nar 5829nar 5830nar 5850nar 5857nar 5868nar 5890nar 5906nar 5922nar 5924nar 5926nar 5928

Fot.: Zbyszek Kubisiak

Zdjęcia można obejrzeć również w galerii: Pielgrzymka na Podlasie

Copyright © 2014. All Rights Reserved.