jezufam    "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski." (Dz. 699).

Słowa Pana Jezusa do Siostry Faustyny

      Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Bożego wpisał do kalendarza liturgicznego najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. Po kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto jako obowiązujące w całym Kościele.

 

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI CHARYTATYWNEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzisiaj, w II Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, które dla całego Kościoła ustanowił św. Jan Paweł II w dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku. To święto jest jednocześnie patronalnym świętem Caritas i otwiera Tydzień Miłosierdzia – czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc. Jest to też czas, by wsłuchując się w Caritas – bijące serce Kościoła, odkryć na nowo, jak wielką miłością jesteśmy otoczeni.

Gdy ogarnia nas bezradność i zamknięte drzwi, przychodzi do nas Zmartwychwstały Chrystus. Odsłania przed nami ślady ran na swoim ciele, w których dostrzegamy ofiarę miłości dla zbawienia świata. W Jego ranach jest nie tylko nasze wieczne uzdrowienie (Iz 53,5), ale też widzimy w nich doświadczenie bezmiaru cierpienia, bólu i słabości ludzkiej natury, którą podzielił z nami, oprócz grzechu. Pozwolił się ubiczować, odrzucić, wykluczyć z grona sprawiedliwych. W Jego ranach możemy też dostrzec obraz naszych słabości. Są to lęki i obawy, które towarzyszą nam każdego dnia. Są to też nasze niepokoje w pracy, troska o zdrowie najbliższych oraz wszystkie te sytuacje, w których upadamy, gniewamy się albo szukamy próżnych przyjemności. Chrystus pokazuje nam, że te słabości są wpisane w naszą ludzką naturę. Przychodzi ze słowami pokoju i obietnicą zwycięstwa. Staje pośród tych, którzy zostawili Go w chwili największej próby. Przychodzi bez wyrzutów, bez oskarżeń i potępienia. Przychodzi do nas z miłosierdziem. Przychodzi, by odpuszczać grzechy i jednoczyć wszystkich rozproszonych.

Czytaj więcej: Święto Miłosierdzia Bożego - 11 kwietnia 2021 r.

zmartwychwstanie"Zmartwychwstał już Chrystus,
Pan mój i nadzieja..."

     Wszystkim naszym Parafianom a zwłaszcza chorym i cierpiącym, naszym Współpracownikom oraz Przyjaciołom, życzymy Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz duchowej mocy i nadziei płynącej z Chrystusowego zwycięstwa nad śmiercią.

Ojcowie Jezuici i Siostry Felicjanki

eucharystiaWIELKI CZWARTEK
Pamiątka Ustanowienia SAKRAMENTÓW EUCHARYSTII I KAPLAŃSTWA

"… i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam…"
ks. Jan Twardowski

Czcigodny Ojcze Proboszczu, Drodzy Ojcowie posługujący w naszej Parafii św. Szczepana.

Dziękujemy Wam, że odpowiedzieliście na głos Chrystusa, który wzywał Was do pójścia za Nim.
Dziękujemy za Waszą pracę w Parafii św. Szczepana. Za każdą Eucharystię, kazanie, spowiedź, modlitwę, błogosławieństwo, za wszystkie udzielone sakramenty i za wszystkie łaski, które dzięki Waszej posłudze otrzymaliśmy od Pana – z głębi serca dziękujemy! Jesteśmy także wdzięczni za Waszą serdeczność, uśmiech, życzliwość, otwartość, wszelką pomoc i poświęcony czas. Chcemy Was zapewnić, że każdego z Was otaczamy swoją modlitwą, a dziś – w dniu Waszego święta czynimy to w sposób szczególny.

Życzymy Wam, abyście zawsze pozostali wierni Chrystusowi. Niech On obdarza Was tymi łaskami,
których potrzebujecie, by jeszcze pełniej realizować kapłańskie powołanie.
Życzymy zdrowia, radości, życzliwych ludzi na swej drodze, a także realizacji osobistych pragnień.
A przede wszystkim życzymy, abyście wzorem Chrystusa byli Dobrymi Pasterzami i osiągnęli świętość!

Nasze serdeczne życzenia kierujemy także w stronę wszystkich kapłanów pochodzących z naszej Parafii,
a także wszystkich, którzy pełnili kapłańską posługę w naszej parafii.

Szczęść Wam Boże!


triduum paschalne

 

Kochani Parafianie i Nasi Przyjaciele,

Triduum Paschalne przeżywamy w obecności ograniczonej liczby wiernych w naszym kościele parafialnym. Transmisja na żywo Triduum Paschalnego będzie udostępniona na kanale YouTube:


1 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30. - Wielki Czwartek - Liturgia Wieczerzy Pańskiej
- https://youtu.be/PpbCSrSVv_A

2 kwietnia 2021 r. o godz.18.30. - Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej
- https://youtu.be/GEXrqEpo9xU

3 kwietnia 2021 r. o godz. 21.00 - Wielka Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej
- https://youtu.be/GU3nhNXywO8

 

 

    Tematem kazań pasyjnych podczas nabożeństwa Gorzkich Żali w naszej Parafii było sześć ewangelicznych scen z Drogi Krzyżowej. Wygłosił je o. Wojciech Żmudziński SJ. Kazania z poszczególnych niedziel znajdują się pod następującymi adresami internetowymi:

SCENA 1: Jezus oskarżony i skazany, z cierniową koroną na głowie, smagany biczami, wyśmiany i opluty
https://jezuici.pl/2021/03/gorzkie-zale-scena-1/

SCENA 2: Szymon z Cyreny przymuszony do niesienia krzyża Jezusa
https://jezuici.pl/2021/03/gorzkie-zale-scena-2/

SCENA 3: Niewiasty opłakują Jezusa a On każe im płakać nad ich własnymi grzechami
https://jezuici.pl/2021/03/gorzkie-zale-scena-3/

SCENA 4/ Jezus obnażony z szat i przybijany do krzyża
https://jezuici.pl/2021/03/gorzkie-zale-scena-4/

SCENA 5/ Jezus ukrzyżowany pośród złoczyńców
https://jezuici.pl/2021/03/gorzkie-zale-scena-5/

SCENA 6/ Józef z Arymatei zdejmuje z krzyża martwe ciało Jezusa
https://jezuici.pl/2021/03/gorzkie-zale-scena-6/

 

Spowiedź w Wielkim Tygodniu 2021konf

 

Wielki Poniedziałek,Wtorek i Środa
- podczas Mszy świętych

Wielki Czwartek i Wielki Piątek
- godz. 7.00 -13.00

Wielka Sobota
- godz. 7.00 - 14.00

 

 

Nie spowiadamy
W czasie Liturgii Triduum Paschalnego
W czasie Świąt – Niedziela 
i Poniedziałek

Papież ogłosił Rok poświęcony Rodzinie „Amoris Laetitia”

Papież Franciszek ogłosił specjalny Rok poświęcony Rodzinie „Amoris laetitia”, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa. Zakończą go obchody 10. Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie, w czerwcu 2022 roku. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek przypomniał, aby w rodzinach nigdy zabrakło trzech słów: przepraszam, proszę, dziękuję.

Tuż po Bożym Narodzeniu liturgia zachęca nas do spojrzenia na Świętą Rodzinę, Jezusa, Maryję i Józefa. Papież zaznaczył, że Syn Boży, podobnie jak wszystkie dzieci, również potrzebował rodzinnego ciepła. „Właśnie dlatego rodzina z Nazaretu jest wzorem, w którym wszystkie rodziny świata mogą znaleźć pewny punkt odniesienia oraz inspirację” – powiedział Ojciec Święty.

Przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga. „W każdej rodzinie są problemy, a nawet kłótnie, ponieważ jesteśmy tylko słabymi ludźmi” – przyznał Papież Franciszek.

„Jeśli będziecie się kłócić w rodzinie, nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju. A czy wiecie: dlaczego? Bo zimna wojna następnego dnia jest jeszcze bardziej niebezpieczna. W niczym nie pomaga – zapewnił Papież. – W każdej rodzinie powinny być używane trzy słowa: «proszę, przepraszam i dziękuję». Proś z uprzejmością, bo nie można być natrętem, wtrącać się w życie drugiego człowieka. Dziękuj – wdzięczność jest znakiem szlachetnej duszy. Przepraszaj, bo zdarza nam się zrobić coś złego i ktoś czuje się obrażony. Nie zapominajcie tych trzech słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Jeśli są one używane w rodzinie, to rodzina jest zdrowa”.

Papież zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość Świętej Rodziny proponuje nam na nowo ideał miłości małżeńskiej i rodzinnej, jak to zostało podkreślone w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, której piąta rocznica ogłoszenia przypadnie 19 marca. Rok, który wówczas zainauguruje Ojciec Święty, będzie czasem refleksji nad tym dokumentem i okazją do pogłębienia zrozumienia jego treści.

„Te refleksje zostaną udostępnione wspólnotom kościelnym i rodzinom, aby towarzyszyły im w ich drodze. Już od tej chwili zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do inicjatyw, które będą podejmowane podczas tego Roku i które będą koordynowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia – zachęcił Papież. – Powierzmy Świętej Rodzinie z Nazaretu, a w szczególności św. Józefowi, oblubieńcowi i troskliwemu ojcu, ten proces wspólnie z rodzinami całego świata”.

vaticannews / BP KEP

Fot. Vatican Media

źródło: episkopat.pl

Copyright © 2014. All Rights Reserved.