W wakacyjne niedziele,
w lipcu i sierpniu,
nie ma Mszy św. dla przedszkolaków
o godz. 12.15
oraz Mszy św. o godz. 17.00.

 

Niedzielnej Mszy św.
w języku hiszpańskim
o godz. 10.45
,

nie będzie do końca września.

 

W lipcu i w sierpniu
nie będzie też
czwartkowej Adoracji
Najświętszego Sakramentu

piątkowej Medytacji
pod Krzyżem.

 

Kancelaria parafialna
w lipcu i sierpniu będzie czynna
we wtorki w godz. od 16.00 do 18.00
w piątki w godz. od 10.00 do 12.00.

       Z okazji Jubileuszu 50. lecia obecności i posługi Sióstr Felicjanek w parafii św. Szczepana została przygotowana wystawa umieszczona na dziedzińcu kościoła. Pragniemy, aby każdy z Was mógł zapoznać się z historią Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo i zobaczyć zdjęcia pięknie pokazujące charyzmat, który zostawiła swoim duchowym córkom bł. Maria Angela Truszkowska.
    Uroczystościom jubileuszowym w dniu 14 czerwca 2020 r. będzie przewodniczył O. Tomasz Ortmann SJ, Prowincjał. Nie zabraknie Sióstr, które wpisały się w bogatą historię naszej parafii. Zapraszamy do wspólnego świętowania podczas Mszy świętej o godz. 12.30.

tab 1 felicjanki 50 lat w par szczep rgb www tab 2 felicjanki 50 lat w par szczep rgb www tab 3 felicjanki 50 lat w par szczep rgb www tab 4 felicjanki 50 lat w par szczep rgb www  tab 5 felicjanki 50 lat w par szczep rgb www

Słowo Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza
w związku ze złagodzeniem ograniczeń dotyczących kultu religijnego

 

Od 30 maja br. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wielu dziedzin życia, w tym kultu religijnego, w czasie pandemii COVID 19. Po dwóch i pół miesiąca obostrzeń sanitarnych możemy wreszcie wrócić do uczestnictwa w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Bez Eucharystii, szczególnie sprawowanej w Dzień Pański – Niedzielę, nie możemy w pełni żyć jako chrześcijanie. W czasie ścisłych restrykcji, kiedy wiele osób uczestniczyło we Mszy św. duchowo poprzez transmisje telewizyjne i internetowe, doświadczyliśmy głodu Eucharystii przeżywanej we wspólnotach wiary.

Uświadomiliśmy sobie, że taka forma uczestnictwa we Mszy św. jest formą zastępczą, uprawnioną w nadzwyczajnych sytuacjach. Od najbliższej soboty będziemy mogli powrócić do zwyczajnych form praktyk religijnych. Zachęcam więc do powrotu do naszych świątyń parafialnych.

W związku z tym księży proboszczów proszę też o roztropność odnośnie do transmisji telewizyjnych i internetowych Mszy świętych. Wydaje się, że Msze święte dla chorych, transmitowane w mediach przed pandemią, wystarczająco zaspokoją potrzeby wiernych w nowej sytuacji.

Z uwagi na złagodzone rygory na czas epidemii, odwołuję dyspensę z dnia 26 marca 2020 r. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii.

Obecne możliwości pozwalają już na planowanie - nawet jeszcze przed wakacjami - w porozumieniu z rodzicami dzieci i młodzieży - uroczystości bierzmowania i Komunii św. W parafiach możliwa też jest praca z grupami duszpasterskimi, do czego z serca zachęcam zarówno duchownych jak i świeckich.

Przypominam wszystkim wiernym o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej Komunii św. Okres ten kończy się 7 czerwca br. , w Uroczystość Trójcy Świętej. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich. Bardzo proszę wszystkie parafie o umożliwienie w najbliższych dniach spowiedzi św. wszystkim wiernym oraz o upowszechnienie informacji o czasie sprawowania sakramentu pokuty i pojednania.

Choć restrykcje łagodnieją, groźna epidemia trwa nadal. Bardzo proszę o odpowiedzialne zachowania zwłaszcza w zgromadzeniach liturgicznych, o stosowanie maseczek, zachowywanie higieny i wszystkich obowiązujących zasad w miejscach kultu. Podczas pandemii preferowane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę. Mimo to duszpasterze nie powinni odmawiać możliwości udzielania Najświętszego Sakramentu do ust, z zachowaniem przepisów higienicznych. Proszę o godne zorganizowanie udzielania Komunii św. w obu formach, z właściwym ich rozdzieleniem.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie. W związku z tym, proszę Księży Proboszczów, by kierując się roztropnością zorganizowali na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów.

Pragnę podziękować wszystkim wiernym za troskę o ludzi dotkniętych wirusem, za szlachetne zachowania w czasie epidemii, które były wyrazem odpowiedzialności za innych, zwłaszcza najsłabszych. Szczególne słowa podziękowania kieruję do służby zdrowia. Tylu wiernych dawało przykład autentycznej wiary, która przejawia się w dziełach miłości, szczególnie wobec ludzi najbardziej potrzebujących pomocy.

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

Warszawa, 29 maja 2020 roku

       Trwająca epidemia spowodowała, że ok. dwa miesiące trwa nauczanie online w polskich szkołach.

    Nasi Uczniowie podobnie jak Nauczyciele stawiają czoła nowym obowiązkom. Jednym z owoców zdalnej katechezy jest pięknie wykonana Droga Krzyżowa przez Uczniów SP nr 85 w Warszawie.

  

Droga Krzyżowa wykonana przez Eryka, kl. 8b

 

  

 

 

 

 

  Pracę wykonała Blanka Szczepanowska-Lay, kl. 8b

 

 

 Droga Krzyżowa wykonana przez Andżelikę Szewczyk, kl. 8b

 

     Msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja 2020 r. , diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

   „Zapraszamy do zaangażowania się w obchody stulecia urodzin naszego wielkiego Rodaka poprzez przypominanie jego nauczania, świadectwa życia, twórczości oraz przez wsparcie dzieł charytatywnych” – napisali biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej Episkopatu Polski, 2 maja br. Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papież Franciszek o godz. 7.00 będzie modlił się u grobu św. Jana Pawła II, przy jego relikwiach. „Biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej zachęcili do duchowej łączności z Następcą Świętego Piotra w tę rocznicę, która jest tak ważna dla Polaków i całego Kościoła” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Czytaj więcej: Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Informujemy, że w tym roku przypada

Jubileusz 50-lecia obecności i posługi
Sióstr Felicjanek
w naszej parafii.

Już dzisiaj zapraszamy
Was do udziału
we Mszy św. dziękczynnej,
w niedzielę 14 czerwca
godz. 12.30

3maj

 

     W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku.

W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Przewodniczący Episkopatu dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

„W najbliższą niedzielę abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Akt zawierzenia będzie transmitowany przez TVP3 i TV Trwam” – powiedział rzecznik Episkopatu.

W czasie trwającej epidemii koronawirusa także inne kraje oddały się w opiekę Matki Bożej, m.in. Anglia i Walia, Portugalia i Hiszpania, Austria, a 1 maja br. swój kraj zawierzą Maryi biskupi Włoch.

Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, który odczyta na Jasnej Górze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jest przeznaczony do wykorzystania w kościołach i kaplicach w niedzielę 3 maja.

Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, który odczyta na Jasnej Górze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. o godz. 11.00, jest przeznaczony do wykorzystania w kościołach i kaplicach w niedzielę 3 maja.

Msza św. z Jasnej Góry będzie transmitowana m.in. w ogólnopolskim paśmie TVP 3, w TVP Trwam oraz w Radiu Jasna Góra i na kanale YouTube Jasnej Góry.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Aktu Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski:

Czytaj więcej: 3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.