Kochani Parafianie i Nasi Przyjaciele, z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie możemy uczestniczyć w Triduum Paschalnym w naszym kościele parafialnym.

     W związku z tym zapraszamy na transmisję on-line Uroczystości Triduum Paschalnego z naszego kościoła na kanale YouTube:


- 9 kwietnia 2020 r. o godz. 18.30. - Wielki Czwartek - Liturgia Wieczerzy Pańskiej -
https://youtu.be/Pa_Y8nVI4AM
- 10 kwietnia 2020 r. o godz.15.00. - Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej - https://youtu.be/PH9oE5XjQVk
- 11 kwietnia 2020 r. o godz. 20.00. - Wielka Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej - https://youtu.be/iy8IHMI8r-I

krzy Chrystusa

 

     Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

     Sekretarz Episkopatu przypomniał, że z powodu rygorów i ograniczeń sanitarnych, Wielki Tydzień i kończące go Triduum Paschalne większość wiernych będzie przeżywała bez obecności na Mszach Świętych, liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościołach. „Ta sytuacja nie może nas uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się duchowo w modlitwę Kościoła w naszych domach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, prowadzone ze świątyń. Odprawiajmy w rodzinach nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, módlmy się różańcem, czytajmy Pismo Święte.

„Transmisje nigdy nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów. W tych dniach jednak są dla większości jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła. Dlatego starajmy się wzbudzać w sobie pragnienie i tęsknotę za realnym spotkaniem z Chrystusem, szczególnie w sakramencie pojednania i pokuty oraz Eucharystii. Skorzystajmy z wielu inicjatyw naszych duszpasterzy, którzy w tych trudnych dniach chcą być razem ze swoimi wiernymi i posługiwać im sakramentalnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii” – powiedział.

Bp Miziński podkreślił, że ważne jest, by w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy przekazywać prawdy wiary dzieciom i młodzieży. „To zadanie staje szczególnie przed rodzicami i opiekunami, którzy dając świadectwo własnej wiary i przeżywania czasu paschalnego, zachęcają swoje dzieci do uczestnictwa w modlitwie. Objaśniajmy im znaczenie symboli i znaków związanych z Triduum Paschalnym” – dodał.

Sekretarz Episkopatu zachęcił do tego, by w Wielki Czwartek szczególnie modlić się w intencji swoich duszpasterzy, a w Wielki Piątek adorować krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu. „W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa, obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa w liturgii Męki Pańskiej poprzez transmisje, włączmy się w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Watykanu” – powiedział bp Miziński. „W tym roku, w Wielką Sobotę, z powodu epidemii, nie możemy święcić pokarmów. Zamiast tego zachęcam, by ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Treść takiego błogosławieństwa jest m.in. na stronie Episkopatu Polski (episkopat.pl) i stronach diecezjalnych” – wskazał.

„Kulminacją liturgii Wielkiego Tygodnia jest Wigilia Paschalna i Msza Święta rezurekcyjna w wielkanocny poranek, które przynoszą radość zmartwychwstania, czyli zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem. W najbliższych dniach Kościół poprzez liturgię chce wlewać w nasze serca nadzieję, dawać pokój i pocieszenie; chce ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to Jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i naszą przyszłość” – podkreślił sekretarz Episkopatu.

BP KEP

źródło: episkopat.pl

     Kochani, przeżywając uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, który jest zapowiedzią Jego męki i zmartwychwstania, zdjednoczmy się w naszych rodzinach we wspólnej modlitwie. Niech Wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa.

                        Zjednoczeni we wspólnej modlitwie Ojcowie Jezuici. 

 

Zdjęcia z naszej parafialnej procesji z Palmami. 

   palma2        

     

 

     Tegoroczne rekolekcje wpisały się w trudne doświadczenie trwającej na całym świecie pandemii koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Możemy śmiało powiedzieć, że zdążyliśmy razem z dziećmi przeżyć trzy dni wspaniałego rekolekcyjnego czasu zanim zostały zamknięte szkoły, instytucje i podjęte decyzje o zakazie zgromadzeń, które dotyczą także wspólnoty Kościoła. Dziękujemy Bogu i Siostrom Dominikankom za ten piękny czas. Dzieci tradycyjnie zostały podzielone na 3 grupy wiekowe. Na nauki rekolekcyjne przychodziły do kościoła z Wychowawcami.

     Temat przewodni rekolekcji: Iść w drogę. Nie zabrakło wspólnego śpiewu, ciekawych opowiadań i zadań, które dzieci otrzymywały na zakończenie rekolekcyjnego spotkania. Młodsi z pewnością zapamiętają zdanie: Rekolekcje to takie lekcje, kiedy duży i mały chce być doskonały! Przesłanie dla starszych: Kiedy Ci trudno nie odlatuj tylko wołaj Jezu ratuj!

Zatem bądźmy doskonali jak Ojciec nasz niebieski i pamiętajmy, że najlepszym ratownikiem jest Jezus!

 

 

Wielki Tydzień
Spowiedź w naszym kościele

 

Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środa
Podczas wszystkich Mszy św.

Wielki Czwartek
Od godz. 8.00 – do 13.00
Od godz. 14.00 – 16.30

Wielki Piątek
Od godz. 8.00 do godz. 13.00 

Wielka Sobota
Od godz. 8.00 do godz. 13.00
Od godz. 14.00 – 16.30

    Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz Papieża Polaka apeluje o duchową łączność o godz. 21.37 i zapalenie 2 kwietnia o tej godzinie świec w naszych oknach.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym KAI komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy – trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o godz. 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

KAI/ md, mp/ Kraków

 

źródło: episkopat.pl

 

Numer konta bankowego naszej parafii św. Szczepana

40 1030 0019 0109 8503 0013 2152

 

Dziękujemy Wam wszystkim za modlitwę i ofiary,
jakie składacie na utrzymanie i funkcjonowanie naszej świątyni.

OGŁOSZENIE
W SPRAWIE ORGANIZACJI I ZASAD UDZIAŁU W LITURGII ŚWIĄT I NIEDZIEL

     W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemii na terenie kraju wprowadzam, obowiązujące do odwołania, zmiany w organizacji i zasadach uczestnictwa w liturgii świątecznej:

 • Msze św. będą odprawiane o zwykłych godzinach w kaplicy św. Judy Tadeusza w Domu Parafialnym;
 • Msze św. będą odprawiane bez udziału ludu, z wyjątkiem osób zamawiających intencję danej mszy św. oraz ich osób najbliższych, z zachowaniem 5-osobowego limitu uczestników, poza celebransami oraz osobami posługującymi przy liturgii;
 • W godzinach mszy św. będą się odbywały zwykłe dyżury spowiedników w kościele;
 • W tym samym czasie będzie istniała możliwość przystąpienia do komunii św. w kościele poza mszą św., jak również krótkiej indywidulanej modlitwy;
 • Prosimy o stosowanie się do poleceń księży kierujących porządkiem w kościele oraz pilnujących przestrzegania powyższych zasad.

Proboszcz Parafii
św. Szczepana na Mokotowie

OGŁOSZENIE

     W związku z nowelizacją rozporządzania Ministra Zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemii na terenie kraju wprowadzamy od dzisiaj tymczasowe zmiany w organizacji i zasadach uczestnictwa w liturgii w parafii:

 • w dni powszednie odprawiane są w zwykłych godzinach dwie msze św. jednocześnie: w kościele oraz
  w kaplicy św. Judy Tadeusza w Domu Parafialnym;
 • w każdej mszy św. może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób, z pierwszeństwem dla zamawiających intencje, którzy zgłoszą się w zakrystii kościoła przed mszą św.;
 • odwołane zostają nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów;
 • w czwartek odbędzie się zwykła Adoracja Najświętszego Sakramentu;
 • porządek niedzielnej liturgii zostanie ogłoszony niebawem zgodnie z instrukcjami władz Archidiecezji;
 • prosimy o stosowanie się do poleceń księży pilnujących przestrzegania powyższych zasad.

Powyższe zarządzenie obowiązuje do czasu wydania odpowiednich instrukcji przez władze Archidiecezji Warszawskiej.

Proboszcz Parafii
św. Szczepana na Mokotowie

Copyright © 2014. All Rights Reserved.