106-letnia zakonnica: "dziękuję Panu Bogu,
że miałam szczęście przeżyć Powstanie Warszawskie"

    Przeżyła Powstanie od pierwszego dnia do końca. Pracowała wówczas w Szpitalu Dzieciątka Jezus, pomagając ciężko chorym. Dzisiaj podkreśla, że to prawdziwe szczęście, że mamy w Polsce hasło: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Siostra Józefa Słupiańska, szarytka, została w niedzielę, 29 lipca, odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, za ofiarną służbę w ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym pomocy".

    Urodziła się w 1912 roku w Wieluniu, od zawsze marzyła o zostaniu zakonnicą lub nauczycielką. Jako nastolatka zainteresowała się pracą pielęgniarek i zaczęła się jej uczyć u sióstr zakonnych, wtedy nie było jeszcze szkół pielęgniarskich.
2 listopada 1934 roku wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (czyli szarytek). Potem uczyła się w warszawskiej szkole pielęgniarstwa, dyplom uzyskała na początku września w 1939 roku. Następnie pracowała w Szpitalu Dzieciątka Jezus.

     - Mnie uczono, że co zrobię bliźniemu, to robię Panu Bogu. I tym żyłam cały czas i do dzisiejszego dnia. Odeszłam od łóżka chorego mając 84 lata. Bo ja sobie nie wyobrażałam życia bez chorych.

 

źródło: deon.pl

 

 

Wakacje ze świętym Stanisławem Kostką!
Krynica Morska 2018

     Wakacje to piękny czas, w którym możemy poznać nowe miejsca, wrócić do tych, które bardzo lubimy, spotkać ciekawych ludzi i odkryć jak piękny jest świat, który podarował nam nasz Stwórca. Schola Promyki Miłosierdzia, ministranci i dzieci zaprzyjaźnione z naszą parafią w dniach 25.06 – 05.07. 2018 r. wzięły udział w kolonii letniej w nadmorskiej miejscowości Krynica Morska. Naszym dzieciom, których łącznie było 40 towarzyszyli dorośli: s.M. Klaudia Gutowska, s.M. Florentyna Szostak, O. Tomasz Rakowski, Pani Ewa Makowiecka i Pani Elżbieta Główka. Wakacyjna przygoda rozpoczęła się błogosławieństwem O. Proboszcza Wiesława Kulisza, po którym odjechaliśmy autokarem na spotkanie z polskim morzem.

     Patronem kolonii był św. Stanisław Kostka. Dzieci każdego dnia poznawały historię życia tego świętego jezuity. Z zaciekawieniem oczekiwały na kolejną porcję wiadomości o jego rodzinie, marzeniach, planach i drodze do świętości. Święty Stanisław z pewnością wyprosił nam piękną pogodę i bezpieczny pobyt nad morzem i licznych wycieczkach po nadmorskich miejscowościach i nie tylko ponieważ dotarliśmy nawet na Kaszuby. Podczas codziennej Eucharystii dzieci modliły się nie tylko w intencji naszej kolonii ale także pamiętały o wszystkich, którzy zostali w Warszawie.

     Ahoj przygodo! Po przyjeździe do Krynicy przywitaliśmy się z morzem, najwyraźniej czekało na nas! Następnego dnia odwiedziliśmy Szymbark gdzie zastaliśmy mnóstwo atrakcji: najdłuższa deska na świecie, domek do góry nogami, bunkier Gryfa Pomorskiego, domy Sybiraków, w drodze powrotnej wejście na wieżę widokową w Wieżycy. Nie zabrakło także wycieczki na kraniec Polski: Krynica Morska – Piaski: Latarnia Morska w Krynicy, punkt widokowy Piaski leśniczówka-Góra Pirat, Piaski - port rybacki, przejście na plażę - konsumpcja ryby wędzonej a także informacje o małżach Morza Bałtyckiego i Quiz z wiedzy o okolicy. Następnego dnia udaliśmy się do Trójmiasta: Gdańsk, Oliwa, Westerplatte. Spacer po Głównym Mieście: Trakt Królewski, Fontanna Neptuna, bramy obronne, Żuraw, uliczka Mariacka, wnętrze Kościoła Mariackiego. W katedrze oliwskiej wysłuchaliśmy znakomitego koncertu organowego, był także czas na pamiątki.

     Dotarliśmy również do Malborka gdzie zwiedziliśmy wspaniały zamek krzyżacki, dzieci chętnie słuchały legend, opowiadanych przez naszą panią przewodnik Magdalenę Wilkanowską towarzysząc nam nie tylko podczas tej wycieczki. Pani Magda i jej mąż Jan Wilkanowski byli naszymi przewodnikami podczas wszystkich wypraw kolonijnych. Trójmiasto odwiedziliśmy dwukrotnie, podczas drugiego pobytu naszym celem było Akwarium i Dar Pomorza w Gdyni, Sopot to oczywiście słynny Monciak i największe w Europie molo a na deser Zoo w Oliwie. Ostatnią atrakcją była wycieczka po Mierzei Wiślanej: Kąty Rybackie - Muzeum Zalewu Wiślanego, Stegna - Muzeum Bursztynu, przejazd kolejką wąskotorową na trasie Stegna – Prawy Brzeg Wisły, wycieczka piesza na Ujście Wisły do Rezerwatu Mewia Łacha (zbieranie bursztynu i muszelek), Jantar – zajęcia edukacyjne w Pasiece u Strusi: dodatkowa atrakcja to spotkanie z parą strusi i degustacja miodu np. z cynamonem. Nie zabrakło także zabaw na plaży, budowania zamków z piasku i kąpieli w morzu dzięki pani Bożenie, która zatroszczyła się o ratowników wodnych dla naszych dzieci aby mogły bezpiecznie pływać i bawić się w Bałtyku.

     Bardzo dziękujemy wszystkim za modlitwę, życzliwość i wsparcie finansowe kolonii. Za rok naszym celem jest ziemia podlaska! Zatem do zobaczenia na Podlasiu!

 

dsc02640

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć również w galerii: Wakacje 2018

Kurs Przedmałżeński 2018  Parafia św. Szczepana

slub

Początek – 3.X - godz. 19.00
10.X
17.X
24.X

7.XI
14.XI
21. XI
28.XI
5.XII– Zakończenie kursu

Prowadzą - Małżeńskie Drogi

Zapisy:

szczepan.md(at)gmail.com

O. Andrzej Kiełbowski SJ

     W zeszłą niedzielę 10 czerwca 2018 r. wielu z nas uczestniczyło w trzeciej już edycji naszego pikniku parafialnego. Tym razem świętowaliśmy wspólnie jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości pod hasłem „100 lat Polsko!”. Dzięki gościnności Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych oraz OSIR Mokotów mogliśmy kolejny raz skorzystać z zacienionego terenu zielonego przy Orliku na ul. Kazimierzowskiej.

    Słuchając wielu głosów osób uczestniczących piknik był bardzo udany i przede wszystkim był dobrze dopasowany do naszych lokalnych potrzeb. Uczestników było trochę mniej niż w poprzednich latach ale duża część została do końca obserwując z autentycznym zainteresowaniem atrakcje prezentowane na scenie i poza nią. Udało nam się zbudować dobrą, gościnną i radosną atmosferę. Piknik był prowadzony przez doświadczoną już Lidię ale i debiutującego Witolda. Para na scenie wspaniale się uzupełniała i bardzo płynnie przeprowadziła nas przez program pikniku.

    Wśród wielu atrakcji należy wymienić koncert Promyków Miłosierdzia, pod kierownictwem Siostry Klaudii, który wspaniale wprowadził nas we właściwą patriotyczną atmosferę. Część chóru parafialnego, która wystąpiła pod nazwą „Szczepan na urlopie” przedstawiła bogaty repertuar patriotyczny ale i rozrywkowy. Wśród pieśni śpiewanych przez chór był utwór specjalnie skomponowany na nasz piknik przez panią Ewę Wawrzyniak - dyrygenta chóru.

    Poza doznaniami muzycznymi mieliśmy również chwilę refleksji i obcowania z twórczością naszych wielkich poetów. Salonik literacko-muzyczny wspaniale przygotował Pan Jerzy Żydkiewicz. Dzięki aktorskiej recytacji fragmentu "Pana Tadeusza" łatwiej było nam rozpocząć wspólnego Poloneza. W trakcie pikniku prowadziliśmy quiz historyczny, który cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Zadawaliśmy nie zawsze proste pytania związane z okresem odzyskiwania niepodległości. Bardzo dobrym pomysłem okazała się loteria fantowa. Każdy los wygrywał. Wśród fantów były różne przedmioty przyniesione charytatywnie przez naszych wolontariuszy. Loteria miała bardzo duże wzięcie szczególnie wśród najmłodszych.

    Poza doznaniami duchowymi mogliśmy posilić się przy grillu dzięki firmie cateringowej „Niebo w gębie” a dzięki szczodrości i talentom kulinarnym naszych parafianek tak jak w zeszłym roku częstowaliśmy naszych uczestników wspaniałymi domowymi wypiekami.

    Piknik był efektem wielu tygodni współpracy wolontariuszy, którzy poświęcili swój prywatny czas. To dzięki pomysłom i zaangażowaniu tej grupy piknik mógł nabrać właśnie taką formę. Reprezentując grupę wolontariuszy pracujących nad piknikiem w tym roku chciałbym jednak przede wszystkim podziękować Ojcu Proboszczowi za stworzenie dla nas wspierającego otoczenia w parafii i za to, że był z nami przez cały ten czas przygotowań. 

                                                                                                             Karol Zakroczymski

     10 czerwca 2018 r. w niedzielę – po – Mszy św. o godz. 11.00 wraz z naszymi parafianami i gośćmi uczestniczyliśmy w Parafialnym Pikniku Rodzinnym.

Fot.: Zbyszek Kubisiak

zdjęcia można obejrzeć również w galerii: Piknik 2018

W wakacyjne niedziele, w lipcu i sierpniu,
nie ma Mszy św. dla przedszkolaków
o godz. 12.15
oraz Mszy św. o godz. 17.00.

Niedzielnej Mszy św. w języku hiszpańskim o godz. 10.45,
nie będzie do końca września.

W lipcu i w sierpniu nie będzie

czwartkowej Adoracji Najświętszego Sakramentu
piątkowej Medytacji
pod Krzyżem.

 

Kancelaria parafialna
w lipcu i sierpniu będzie czynna
we wtorki w godz. od 16.00 do 18.00
w piątki w godz. od 10.00 do 12.00.

     W czwartek 31 maja 2018 r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Po uroczystej Mszy św. o godz. 11.00. ulicami naszej parafii wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Zgodnie z tradycją poszczególne ołtarze przygotowali mieszkańcy parafii.

"Ja jestem Chlebem życia, kto do Mnie przychodzi nie będzie łaknął;
a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie."

Fot.: Zbyszek Kubisiak

zdjęcia można obejrzeć również w galerii: Boże Ciało 2018

Eucharystio nie możemy żyć bez Ciebie, w Tobie są wszystkie nasze źródła!


     W niedzielę Trójcy Świętej 27 maja 2018 r. dzieci naszej parafii razem z Rodzicami mogły wyśpiewać Panu Jezusowi radość, miłość i wdzięczność za przyjaźń z Nim, która zapoczątkowana na chrzcie świętym i pogłębiona rok temu w sakramencie pokuty i Eucharystii rośnie, rozwija się i przynosi wiele dobrych owoców.
     W Rocznicę I Komunii Świętej modliliśmy się z dziećmi i za dzieci by ich przyjaźń z Jezusem ciągle rosła. Mszy świętej w rocznicę pierwszego spotkania z Jezusem Eucharystycznym przewodniczył O. Tomasz Rakowski SJ. Dzieciom towarzyszyły także siostry felicjanki: s.M. Klaudia Gutowska i s.M. Florentyna Szostak a także Pani Małgorzata Matuszyk – katechetka. Dzieci otrzymały Pismo Święte, które jest pamiątką tego rocznicowego wydarzenia.

Uroczysty Dzień Komunii…
    Dnia 12 maja 2018 r. w Uroczystość Matki Bożej Łaskawej głównej Patronki stolicy 104 dzieci z naszej parafii przyjęło po raz pierwszy do swojego serca Jezusa Eucharystycznego. Dzieci były podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich przeżywała Uroczystość Komunijną o godz. 10.00, Mszy świętej przewodniczył O. Tomasz Rakowski SJ. Druga grupa spotkanie z Jezusem Eucharystycznym przeżyła podczas Mszy świętej o godz. 12.30, której przewodniczył O. Proboszcz Wiesław Kulisz SJ. Od niedzieli dzieci przeżywały swój Biały Tydzień modląc się podczas nabożeństw majowych i przyjmując Jezusa w Eucharystii.

     Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci razem z Rodzicami pojechały na pielgrzymkę do Kalisza gdzie w sanktuarium oddały siebie samych i swoje rodziny pod opiekę i wstawiennictwo strażnika skarbów niebieskich – św. Józefa. W pielgrzymce wziął udział także O. Tomasz, S.M.Klaudia, S.M.Florentyna i Pani Małgorzata – katechetka. Strudzeni pielgrzymi nabierali sił podczas pysznego obiadu w restauracji "Na pięterku". Ostatnim punktem wspólnego pielgrzymowania była wizyta w Przedszkolu Integracyjnym Sióstr Felicjanek im. Bł. Marii Angeli Truszkowskiej. Dzieci z żalem opuszczały plac zabaw, grotę solną czy też salę doświadczenia świata. Święty Józefie opiekunie Świętej Rodziny módl się za nami i naszymi rodzinami!

20180519 102316

     Wielkanoc to największe wydarzenie w całej historii Zbawienia. W ten jakże radosny dzień, wierni zgromadzeni na Mszy św. Rezurekcyjnej śpiewają "Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja". W Niedzielę Wielkanocną o 6 rano odbyła się uroczysta Msza Rezurekcyjna połączona z procesją, w której uczestniczyli wierni naszej parafii oraz goście przybyli na Święta Wielkanocne.

Fot.: Zbyszek Kubisiak

Copyright © 2014. All Rights Reserved.