Tegoroczne rekolekcje wpisały się w trudne doświadczenie trwającej na całym świecie pandemii koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Możemy śmiało powiedzieć, że zdążyliśmy razem z dziećmi przeżyć trzy dni wspaniałego rekolekcyjnego czasu zanim zostały zamknięte szkoły, instytucje i podjęte decyzje o zakazie zgromadzeń, które dotyczą także wspólnoty Kościoła. Dziękujemy Bogu i Siostrom Dominikankom za ten piękny czas. Dzieci tradycyjnie zostały podzielone na 3 grupy wiekowe. Na nauki rekolekcyjne przychodziły do kościoła z Wychowawcami.

     Temat przewodni rekolekcji: Iść w drogę. Nie zabrakło wspólnego śpiewu, ciekawych opowiadań i zadań, które dzieci otrzymywały na zakończenie rekolekcyjnego spotkania. Młodsi z pewnością zapamiętają zdanie: Rekolekcje to takie lekcje, kiedy duży i mały chce być doskonały! Przesłanie dla starszych: Kiedy Ci trudno nie odlatuj tylko wołaj Jezu ratuj!

Zatem bądźmy doskonali jak Ojciec nasz niebieski i pamiętajmy, że najlepszym ratownikiem jest Jezus!

 

 

Wielki Tydzień
Spowiedź w naszym kościele

 

Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środa
Podczas wszystkich Mszy św.

Wielki Czwartek
Od godz. 8.00 – do 13.00
Od godz. 14.00 – 16.30

Wielki Piątek
Od godz. 8.00 do godz. 13.00 

Wielka Sobota
Od godz. 8.00 do godz. 13.00
Od godz. 14.00 – 16.30

    Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz Papieża Polaka apeluje o duchową łączność o godz. 21.37 i zapalenie 2 kwietnia o tej godzinie świec w naszych oknach.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym KAI komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy – trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o godz. 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

KAI/ md, mp/ Kraków

 

źródło: episkopat.pl

 

Numer konta bankowego naszej parafii św. Szczepana

40 1030 0019 0109 8503 0013 2152

 

Dziękujemy Wam wszystkim za modlitwę i ofiary,
jakie składacie na utrzymanie i funkcjonowanie naszej świątyni.

OGŁOSZENIE
W SPRAWIE ORGANIZACJI I ZASAD UDZIAŁU W LITURGII ŚWIĄT I NIEDZIEL

     W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemii na terenie kraju wprowadzam, obowiązujące do odwołania, zmiany w organizacji i zasadach uczestnictwa w liturgii świątecznej:

 • Msze św. będą odprawiane o zwykłych godzinach w kaplicy św. Judy Tadeusza w Domu Parafialnym;
 • Msze św. będą odprawiane bez udziału ludu, z wyjątkiem osób zamawiających intencję danej mszy św. oraz ich osób najbliższych, z zachowaniem 5-osobowego limitu uczestników, poza celebransami oraz osobami posługującymi przy liturgii;
 • W godzinach mszy św. będą się odbywały zwykłe dyżury spowiedników w kościele;
 • W tym samym czasie będzie istniała możliwość przystąpienia do komunii św. w kościele poza mszą św., jak również krótkiej indywidulanej modlitwy;
 • Prosimy o stosowanie się do poleceń księży kierujących porządkiem w kościele oraz pilnujących przestrzegania powyższych zasad.

Proboszcz Parafii
św. Szczepana na Mokotowie

OGŁOSZENIE

     W związku z nowelizacją rozporządzania Ministra Zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemii na terenie kraju wprowadzamy od dzisiaj tymczasowe zmiany w organizacji i zasadach uczestnictwa w liturgii w parafii:

 • w dni powszednie odprawiane są w zwykłych godzinach dwie msze św. jednocześnie: w kościele oraz
  w kaplicy św. Judy Tadeusza w Domu Parafialnym;
 • w każdej mszy św. może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób, z pierwszeństwem dla zamawiających intencje, którzy zgłoszą się w zakrystii kościoła przed mszą św.;
 • odwołane zostają nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów;
 • w czwartek odbędzie się zwykła Adoracja Najświętszego Sakramentu;
 • porządek niedzielnej liturgii zostanie ogłoszony niebawem zgodnie z instrukcjami władz Archidiecezji;
 • prosimy o stosowanie się do poleceń księży pilnujących przestrzegania powyższych zasad.

Powyższe zarządzenie obowiązuje do czasu wydania odpowiednich instrukcji przez władze Archidiecezji Warszawskiej.

Proboszcz Parafii
św. Szczepana na Mokotowie

 

sakrament- Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości - powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański", transmitowaną z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

 

      Drodzy bracia i siostry,

W tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, chciałbym zaproponować wszystkim chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga. Zachęcam wszystkich zwierzchników Kościołów i przywódców wszystkich wspólnot chrześcijańskich, a także wszystkich chrześcijan różnych wyznań, aby błagali Boga Najwyższego i Wszechmogącego odmawiając jednocześnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus. Dlatego zachęcam wszystkich do odmówienia „Ojcze nasz” w środę 25 marca w południe. W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa.

    Z tą samą intencją w piątek 27 marca o godz. 18.00 poprowadzę modlitwę na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra. Już teraz zapraszam wszystkich do duchowego w niej udziału za pośrednictwem środków przekazu. Będziemy słuchali Słowa Bożego, wzniesiemy nasze błagania, będziemy adorowali Najświętszy Sakrament, którym na koniec udzielę błogosławieństwa Urbi et Orbi, a do którego będzie dołączona możliwość otrzymania odpustu zupełnego.

Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości. Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone odczuły naszą bliskość.

papież Franciszek

Copyright © 2014. All Rights Reserved.