6 stycznia o godzinie 12.00 w Krakowie - w święto Objawienia Pańskiego - na zakończenie pochodu orszaku Trzech Króli, wysłuchaliśmy prawykonania oficjalnego hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jakub Blycharz, krakowski kompozytor wywodzący się ze środowiska dominikańskiego, jest autorem muzyki i słów hymnu „Błogosławieni miłosierni". 

    Charakter całego tekstu pieśni – zakorzenionego w Słowach Pisma Św., podanych w poetyckich parafrazach. Hymn rozpoczynają słowa Psalmu 121(120), który wlewa w nasze serca pokój i pewność, że miłosierny Pan czuwa nad nami i dopełni danej nam obietnicy towarzyszenia człowiekowi „teraz i po wszystkie czasy". 

 

Źródło: "Aktualności - ŚDM Kraków ..."

                                          

    Bilet dla Brata (BdB) - to projekt polskich wolontariuszy ŚDM, którego zadaniem jest utworzenie dzieła pomocy młodym pielgrzymom ze Wschodu, pragnącym przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r.

Cele projektu:
- konkretna odpowiedź na słowa biskupów, by zatroszczyć się o młodych ze Wschodu,
- uczenie współodpowiedzialności za Kościół Powszechny,
- zbiórka funduszy dla pielgrzymów ze Wschodu,
- aktywizacja osób „niezwiązanych" z ŚDM, m.in. osób starszych i ogółu parafian.

 

Czytaj więcej: "Bilet dla Brata"

 

                                          

   Wychodząc naprzeciw duchowym potrzebom Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży przygotowało program "Cz@t ze Słowem!", będący pierwszą częścią trzyletniej propozycji obejmującej okres od pierwszej niedzieli adwentu 2013 r. aż do spotkania w Krakowie w roku 2016. Przygotowane treści i formy spotkań zostały rozłożone cyklicznie na dwanaście miesięcy. Autorzy starali się zachować spójność z rokiem liturgicznym oraz z ogłoszoną przez Komisję Duszpasterską KEP koncepcją programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, którego zadaniem jest przygotowanie nas do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Poszczególne lata przygotowań poświęcone będą następującym tematom:

 • 2013/2014 – SŁOWO (kerygmat)

„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5, 3);

 • 2014/2015 – SAKRAMENTY (liturgia)

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą" (Mt 5, 8);

 • 2015/2016 – CARITAS (diakonia)

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5, 7).     

    W pierwszym roku program bazuje na Słowie Bożym, które prowadzi człowieka do wiary w Jezusa, Syna Bożego. Punktem wyjścia spotkań miesięcznych jest jednak sytuacja egzystencjalna młodego człowieka, której interpretacja zostaje oświecona w świetle Słowa Bożego.

 

Czytaj więcej: "Cz@t ze Słowem!"

 

    12 listopada papież Franciszek pobłogosławił kolejny etap duchowego przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, program "Serce 2.0"  „Módlcie się za mnie" powiedział papież reprezentantom Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży podczas błogosławieństwa programu "Serce 2.0". Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie odbędzie się w 2016 r., ale przygotowania do tego wydarzenia trwają już od roku. Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży kładzie szczególny nacisk na przygotowanie duchowe, proponując stworzone na tę uroczystość programy duszpasterskie.

     Od pierwszej niedzieli Adwentu, program "Serce 2.0", rozpoczyna kolejny etap duchowego przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Poinformował o tym biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Obecnie realizowany jest program przygotowań duchowych "Czat ze Słowem". Nowy program będzie istotnym zadaniem dla duszpasterzy i animatorów.

     Celem programu "Serce 2.0" jest pogłębiona refleksja nad dwoma sakramentami: Pokutą i Eucharystią. Pierwszy miesiąc (grudzień 2014) ma charakter wprowadzający; następne cztery (od stycznia do kwietnia 2015) dotyczą Pokuty, a kolejne siedem (od maja do listopada 2015) Eucharystii.

 

Czytaj więcej: "Serce 2.0"

 

Przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży

 

     W grudniu 2013 roku oficjalnie rozpoczęliśmy w naszej diecezji przygotowania duchowe do Światowego Dnia Młodzieży. W parafiach trwają spotkania formacyjne oparte na programie „Cz@t ze Słowem”: przeczytaj tutaj. Tworzone są Parafialne Centra ŚDM. Zadaniem takich centrów będzie przygotowanie pobytu młodzieży podczas Dni w diecezjach, poprzedzających ŚDM.

    Jeśli w Twojej parafii trwają przygotowania do ŚDM i zostało powołane Centrum – prosimy o zgłoszenie korzystając z formularza. Dostępna jest także do pobrania wersja „papierowa” zgłoszenia – kliknij tutaj.

    Jeśli nie wiesz jak powinno wyglądać Centrum – przeczytaj tutaj. Zapoznaj się również z informacjami dla duszpasterzy.

    Jeśli szukasz grupy dla siebie – sprawdź na mapie.

 

Wolontariat


    Jeśli chcesz pomóc w organizacji Dni w diecezjach możesz to zrobić na dwa sposoby: będąc wolontariuszem w parafii lub diecezji. W obu przypadkach prosimy o zgłoszenie za pomocą formularza chęci uczestnictwa w wolontariacie. - kliknij tutaj.

 

Goszczenie Pielgrzymów

 

    Prowadzimy już wstępne zapisy osób, które chciałyby przyjąć pielgrzyma do swojego domu/mieszkania. Prosimy o deklarację za pomocą formularza - kliknij tutaj.

 

 

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY – PRZYGOTOWANIE PARAFII

 

Przygotowania w parafiach

 • Powołanie parafialnego centrum ŚDM
 • Powołanie sekcji
 • Formacja młodzieży w Szkole Liderów Wolontariatu PWTW
 • Formacja młodzieży w oparciu o materiały KDM „Cz@t ze słowem”
  wiadomości zdobyte przez wolontariuszy SZKOŁY LIDERÓW WOLONTARIATU
 • Tworzenie bazy zakwaterowania – rodziny
 • Przygotowywanie programu pobytu gości i logistyka parafii
 • Nawiązanie współpracy z lokalnymi samorządami

Tworzenie bazy zakwaterowania rodziny

 • List episkopatu na temat ŚDM – 9 listopada
 • Wizyta duszpasterska 2014/2015 – zachęta i wręczenie folderu promującego ŚDM
 • Niedziele ŚDM w parafiach
 • Docieranie do rodzin przez ruchy i wspólnoty
 • Ogłoszenia duszpasterskie

Co należy czynić i kiedy?

 • Zgłoszenie parafialnego centrum ŚDM przez stronę internetową i formularz papierowy do 1 grudnia 2014 r.\
 • Zgłoszenie młodzieży na PWTW do Szkoły Liderów Wolontariatu przez parafie, które tego nie uczyniły.
 • Formacja młodzieży przez cały okres przygotowań do ŚDM na spotkaniach w parafii raz w miesiącu.
 • Tworzenie bazy zakwaterowania – przez cały czas.
 • Przygotowanie z parafialną CARITAS, tzw.: „Miejsc Miłosierdzia”, gdzie młodzież będzie mogła podjąć dzieła miłosierdzia.

Za co odpowiedzialna jest parafia?


Przygotowanie bazy zakwaterowania i wyżywienia

 • Zasada obowiązująca: gości przyjmujemy w rodzinach
 • Wyżywienie: śniadanie rodziny, obiad – parafia (catering, lub gotowanie posiłków przez osoby  uprawnione),
 • kolacja w parafii razem z rodzinami.

 Przygotowanie logistyczne

 • Punkt informacyjny (recepcja) z dostępem do komputera, telefonu kontaktowego i internet
 • Pomieszczenie na poczęstunek i sam poczęstunek
 • Toalety
 • Dostęp do internetu (WIFI)
 • Pomieszczenie dla dyżurów lekarza i pielęgniarki
 • Sala do odpoczynku i rekreacji
 • Informatory o Warszawie i okolicach, przy współpracy z lokalnymi samorządami

 Program pobytu gości

 • Program duchowy i materiały liturgiczne oraz informacje o parafii i programie wydarzeń w językach gości
 • Środowy wieczór przywitania: forma dowolna
 • Transport na czwartkowe i sobotnie wydarzenia ogólnodiecezjalne, jeśli parafia jest poza „biletem komunikacyjnym”
 • Pielgrzymka (jeśli to możliwe przynajmniej w części) piesza do miejsc świętych naszej Archidiecezji
 • Wieczorna modlitwa piątkowa według wytycznych Diecezjalnego Centrum ŚDM
 • Przebieg sobotniego dnia rekreacji, sportu i współzawodnictwa
 • Niedzielny pobyt gości w parafii
 • Wieczorne podziękowanie i pożegnanie gości: ewentualne prezenty
 • Symboliczny prowiant na drogę

 

List biskupów przed Światowymi Dniami Młodzieży

 

 

     Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności - piszą do młodych polscy biskupi w specjalnym liście pasterskim na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r. Zapewniają oni młodych, że są ważną częścią Kościoła i zachęcają do zaangażowania się w wolontariat. List Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę, 9 listopada. Biskupi zapowiadając ŚDM, jakie w lipcu 2016 r. odbędą się Krakowie oraz przypominając, że wtedy też będzie przypadała 1050. rocznica chrztu Polski podkreślają, że "w ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością". Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich - zauważają. Biskupi apelują do młodych, by ci "wyruszyli na szlak przygotowań duchowych" i zaangażowali się w prace wolontariatu ŚDM. - Zaproście na tę drogę Waszych rówieśników - apelują i dodają, że "Światowe Dni Młodzieży mogą stać się dla Was początkiem niezwykłej przyjaźni z Chrystusem". Zapowiadają również, Dni w Diecezjach, które - jak piszą w liście pasterskim do katolików w Polsce - są zarówno "ostatnią prostą", jak i swoistym prologiem, zapowiedzią radosnych przeżyć, które czekają ich w Krakowie. "Wszyscy jesteśmy gospodarzami tego dzieła.


     Dlatego dziś razem dorastamy do tego, by we wspólnocie młodych całego świata dzielić się naszym doświadczeniem wiary i otwierać na świadectwo dawane przez innych" - podkreślają polscy biskupi. Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ci młodzi ludzie, którzy będą chcieli przyjechać do Polski wcześniej, będą mogli spędzić sześć dni (20 - 25 lipca) w polskich diecezjach, goszcząc u rodzin. Światowe Dni Młodzieży odbyły się dotąd w Polsce tylko raz - w 1991 r., w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni.


LIST EPISKOPATU POLSKI o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016 r.

 

         Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry!

     Przeżywane dziś święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej przenosi nas myślą do Rzymu i jednoczy w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Bazylika Laterańska bowiem to katedra Biskupa Rzymu, a jednocześnie Matka i Głowa wszystkich kościołów świata. Jest ona symbolem jedności i powszechności całego Kościoła. Szczególnym doświadczeniem tej uniwersalności i jedności są Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 roku odbędą się w Polsce. W tym samym czasie Kościół w naszej Ojczyźnie będzie świętował jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością. Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich. Ukazując zaś młodym jej wielowiekowe dzieje i stawiając za wzór świadków: świętych i męczenników - możemy ożywić w sobie odpowiedzialność i troskę o kształt wiary i jej miejsce w przyszłości.
 

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Wyrosły one z troski świętego Jana Pawła II, który niestrudzenie przemierzał ziemię, by szukać młodych ludzi i z ojcowską miłością wychodził im naprzeciw. "Szukałem was, a wy przyszliście do mnie". Ta wędrówka wspólnoty Kościoła przez miasta i kontynenty trwa nieprzerwanie od trzydziestu lat. Włączają się w nią kolejne pokolenia młodych całego świata.

Dlaczego Kraków?

Papież Franciszek zaprosił młodzież do Krakowa, gdzie bije źródło Bożego Miłosierdzia, które jest skutecznym lekarstwem dla poranionych młodych serc. Wraz z Ojcem Świętym przychodzimy dziś, drodzy młodzi, by zaprosić Was na spotkanie z Chrystusem. On jest odpowiedzią na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności. Kościół młodych jest barwny, różnorodny i fascynujący, i dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Jesteście jego ważną częścią. Światowe Dni Młodzieży mogą stać się dla Was początkiem niezwykłej przyjaźni z Chrystusem. Tak, jak wierni apostołowie Bożego Miłosierdzia - święta Siostra Faustyna i święty Jan Paweł II - w krakowskich Łagiewnikach doświadczycie, że tylko miłość wyzwala i leczy, a w miłosierdziu jest jedyna nadzieja i ocalenie.

Nie tylko Kraków i nie tylko młodzi

Stworzenie młodym przestrzeni do spotkania z Jezusem jest misją nas wszystkich. Przygotowanie tego wyjątkowego święta wiary, doświadczenia powszechności, różnorodności i bogactwa Kościoła to - jak mówił święty Jan Paweł II - "poważne duchowe zadanie". "Aby [ŚDM] był owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach, w stowarzyszeniach, ruchach oraz kościelnych wspólnotach młodzieżowych" - podkreślał. Główne spotkanie młodych z Papieżem w Krakowie poprzedzą odbywające się w całej Polsce Dni w Diecezjach. To będzie pierwsze zetknięcie młodzieży świata z naszą kulturą, religijnością, pięknem naszego kraju, gościnnością rodzin, które otworzą przed pielgrzymami drzwi swoich domów. Na drodze przygotowań do ŚDM, Dni w Diecezjach są zarówno "ostatnią prostą", jak i swoistym prologiem, zapowiedzią radosnych przeżyć, które czekają ich w Krakowie. Wszyscy jesteśmy gospodarzami tego dzieła, dlatego dziś razem dorastamy do tego, by we wspólnocie młodych całego świata dzielić się naszym doświadczeniem wiary i otwierać na świadectwo dawane przez innych.

Nie za dwa lata, tylko już od dziś

W trosce o to, by przygotowania do Światowych Dni Młodzieży były dla każdego czasem odkrywania swojego miejsca we wspólnocie Kościoła, już dziś zachęcamy młodych ludzi w całej Polsce do osobistego zaangażowania w to dzieło i służące mu programy duszpasterskie. Od tegorocznej Niedzieli Palmowej przeżywamy pielgrzymkę symboli ŚDM: Krzyża i ikony Matki Bożej. Docierają one wszędzie: nie tylko do kościołów i na miejskie place, ale też do wiosek dziecięcych, domów pomocy społecznej, na uczelnie, do szkół, hospicjów i więzień. To czas łaski dla całego Kościoła w Polsce. Od tego, jak go przeżyjemy, zależą przyszłe owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zaproszenie do współpracy

Przychodzimy dziś do Was, rodzice i wychowawcy, i prosimy: rozmawiajcie z młodymi! Wraz z nimi z pokorą szukajcie odpowiedzi na ich niepokoje i wątpliwości. Niech czas przygotowań do ŚDM będzie dla Was czasem odkrywania radości dzielenia się świadectwem życia i wiary. Zwracamy się do Was, duszpasterze i katecheci. Szeroko otwierajcie drzwi przed młodymi, stwórzcie im przestrzeń, by mogli w pełni cieszyć się perspektywą Światowych Dni Młodzieży w Polsce i byli dumni z tego, że są ich gospodarzami. Bądźcie ich wiernymi towarzyszami na drodze dojrzewania do tej roli. Stajemy przed Wami, chorzy i cierpiący. Jesteście cennym skarbem Kościoła. Wasz krzyż jest dla młodych ludzi znakiem jedności i ofiary. Z pokorą prosimy, oddawajcie go w cichym geście miłości za młodych Polaków, którzy poszukują sensu życia, nierzadko dotkliwie raniąc się po drodze. W Waszych cierpieniach ukryta jest przemieniająca moc uzdrawiania ich serc. Zwracamy się do Was, siostry i bracia ze zgromadzeń zakonnych, wspólnot kontemplacyjnych, grup modlitewnych. Wspierajcie modlitwą dzieło Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Otoczcie jej płaszczem młodych ludzi, by na drodze przygotowań do tego wielkiego święta wiary z radością i zdumieniem odkrywali miłość Chrystusa, która leczy, podnosi z upadków i nadaje smak życiu. Prosimy Was, drodzy młodzi, wyruszcie na szlak przygotowań duchowych, zaangażujcie się w prace wolontariatu ŚDM i zaproście na tę drogę Waszych rówieśników, którzy być może pozostają z dala od Jezusa i Jego Kościoła. Pokornie prosimy też wszystkich o otwarcie w odpowiednim czasie swoich domów i wsparcie materialne, aby młodzi, którzy zechcą wziąć udział w tym wydarzeniu, doświadczyli piękna naszej staropolskiej gościnności i braterskich serc.

Zawierzenie dzieła ŚDM wstawiennictwu świętych patronów

Patronami międzynarodowego spotkania młodych w Polsce są święty Jan Paweł II i święta Siostra Faustyna. Tym żarliwym Apostołom Bożego Miłosierdzia zawierzamy Kościół w Polsce, przygotowujący się do ŚDM w 2016 roku, a zwłaszcza ludzi młodych. Niech za ich wstawiennictwem doświadczają uzdrawiającej mocy orędzia, które z krakowskich Łagiewnik roznosi się na cały świat.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.
Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.

Na czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.


                                                   Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
                                                   obecni na 366. Zebraniu Plenarnym
                                                   Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
                                                   w dniu 8 października 2014 r.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.